banner51

'Cep Herkülü'ne Son Veda!

Naim Süleymanoğlu için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze için sabahın erken saatlerinden itibaren camii çevresinde hazırlıklar yapıldı, önlemler alındı. Camiye çıkan yollar Naim Süleymanoğlu'nun fotoğraflarıyla donatıldı.

'Cep Herkülü'ne Son Veda!

Cenazeye ilk gelen isimlerden biri Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Spor Bakanı Bak, " Türk sporu için çok acı bir gün. Milli sporcumuz Naim Süleymanoğlu'nu kaybetmenin acısıyla karşı karşıyayız" dedikten sonra "Dün doktoru haberi bize bildirdi. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber Rize'de kongredeydik. Tedavi sürecinde hep takip etti Sayın Cumhurbaşkanımız. Böylesine önemli bir sporcuya sahip olmak her ülkeye nasip olmaz" diye konuştu. Cenazeye ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile çok sayıda kişi katıldı.  

''MİLLETİN BAŞI SAĞ OLSUN''
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Naim Süleymanoğlu’nun vefat haberini Rize’deki konuşması sonrasında aldı. Erdoğan bunun üzerine, “Haftalardır maalesef yoğun bakımdaydı. Kendisini hastanede ziyaret ettik ve Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Allah taksiratını affetsin. Tüm yakınlarına ailesine Allah’tan sabırlar diliyoruz. Milletimizin de başı sağ olsun” dedi. Daha sonra taziye mesajı yayımlayan Erdoğan, “Olimpiyat şampiyonu, milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun vefatını derin bir teessürle öğrendim. Genç yaşlardan itibaren elde ettiği başarılarıyla spor tarihine adını yazdıran, halter alanında ülkemize gurur dolu şampiyonluklar armağan eden Naim Süleymanoğlu, her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecektir ” ifadelerini kullandı. Diğer taziye mesajları da şöyle:

''BİNALİ YILDIRIM: EFSANE İSMİ KAYBETTİK'

Cami girişinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Milli haltercimiz, efsane isim Naim Süleymanoğlu'nu kaybettik. Ahirete bugün yolcu edeceğiz. Merhume Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Naim Süleymanoğlu bugüne kadar hiçbir sporcunun kıramayacağı rekorları kırmış bir efsane, kahraman sporcumuzdur" dedi. 

"MANEVİ ABİSİYİM"

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal da Naim Süleymanoğlu'nun babasının manevi oğlu olduğunu hatırlatarak, "Ben de onun manevi ağabeyi oluyorum. İlk günlerini hatırlıyorum. Pırıl pırıl bir insandı. Hiçbir zaman kimseyi üzmedi. Dünyada hala onun kırdığı rekor kırılamadı. Kimsenin de kırabileceğini sanmıyorum" dedi. 


"HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ"

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de cenazeye katılan isimler arasında yer aldı.

Naim Süleymanoğlu'nun göçmen kuşağının temsilcilerinden olduğunu söyleyen Hamzaçebi, "Şampiyonlukların başlangıcını ateşlemişti. Müthiş bir insandı. 'Cep Herkülü' boşuna denmedi. Çok güzel harika bir insandı. Hiçbir zaman unutmayacağız" ifadesini kullandı. 


YERLİKAYA ANLATTI

Cumhurbaşkanı Danışmanlarından Hamza Yerlikaya da Süleymanoğlu'nu hastanede sık sık ziyaret ettiğini söyleyerek, "Her zaman söylediği, 'Ben milletimi çok seviyorum. 'Devletimi çok seviyorum'. 'Cumhurbaşkanımıza çok bağlıyım, çok seviyorum'. 'Hizmet etmek istiyorum' diye söylemleri oluyordu"şeklinde konuştu.

YUNAN HALTERCİ LEONIDIS'TEN SÜLEYMANOĞLU'NA VEDA

Süleymanoğlu'nun bir dönem en önemli rakibi olan Yunan sporcu Leonidis de Naim Süleymanoğlu'nun Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek ona veda etti.

Öğle namazına müteakip kılınan Cenaze namazını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz kıldırdı. Cenaze namazının kılınmasının ardından helallik alındı. Bu sırada Süleymanoğlu'nun sevenleri gözyaşı döktü. Ardından efsane sporcunun Türk bayrağına sarılı tabutuna Başbakan Binali Yıldırım omuz verdi. Süleymanoğlu'nun naaşı omuzlarda cenaze aracına götürüldü. Naim Süleymanoğlu'nun cenazesi ardından toprağa verilmek üzere Edirnekapı Mezarlığı'nda defnedildi.

Öte yandan Yunan sporcu Leonidis'e Milli halterci Halil Mutlu da eşlik etti. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Leonidis ile bir süre sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER