'Çekmeköy Underground' Gala Yaptı

Bu yıl 51’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan Yönetmen Aysim Türkmen’in ilk filmi ‘Çekmeköy Underground’ gala yaptı. 

'Çekmeköy Underground' Gala Yaptı
 
‘Ulusal Uzun Metraj Film’ kategorisinde yer alan ‘Çekmeköy Underground’ın Antalya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) galasının ardından filmin söyleşine Yönetmen Aysim Türkmen kalabalık bir film ekibiyle katıldı. Söyleşi Türkmen’in ‘Ulusal Uzun Metraj Film’ kategorisinde yer alan 9 filmde yönetmen ve yapımcı olarak 15 ismin sansüre karşı ortak bildirisini okumasıyla başladı.
 
İstanbul hakkında çektiği belgesellerle tanınan Türkmen’in kentsel ve toplumsal dönüşümün yeni nesil üzerindeki etkilerini beyaz perdeye taşıdığı filminde İstanbul Çekmeköy’de yaşayan ve kendilerini hip-hop müzik yaparak ifade eden bir grup gencin hayata dair çıkmazları, sorgulamaları anlatılıyor. Senaryosu Aysim Türkmen, Can Merdan Doğan, Şirin Güven’e ait filmin oyuncu kadrosunda Can Sipahi, Kerem Can, Barış Gönenen, Gözde Kocaoğlu, Aslı Memaz, Hakan Ummak bulunuyor.
 
Filminde seyircinin alt kültürlere ilişkin antropolojik bir çalışma değerlendirmesine katılan yönetmen Türkmen, mahallenin gençlerinden dinlediği hikayelerin git gide içinde büyüyen bir tutkuya dönüştüğünü söyledi. Türkmen, “Belgesel çekmeyi de çok isterdim ama zorlandım. Onlar için hikayenin dramatik bir şey olduğunu gördükçe zorlandım ve kendim yapayım dedim” diyerek belgeselden filme geliş sürecini özetledi.
 
ÇEKMEKÖY’DE ÇEKİLMEDİ
 
İlk filminin 300 bin TL gibi bir bütçeyle hayata geçirildiğini dile getiren Türkmen, filmdeki hiçbir sahnenin de Çekmeköy’de çekilmediğini söyledi. Türkmen, filmin 8-9 ay gibi bir zaman diliminde ortaya çıktığını belirterek, “Bu sürede gördük ki Çekmeköy’de gecekondu kalmadı. Orada çekmeyi çok isterdik, ama gayrimenkul sektörü bizden daha hızlı davrandı” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER