banner9

'Cehaletin En Dip Noktası'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de bazı çevrelerin sürekli barajların yapımına karşı çıktığını belirterek, "Kusura bakmayın ama barajlara karşı çıkmak; Türkiye’de cinnettir, işi bilmemektir, cehaletin en uç, en dip noktasıdır" dedi.

'Cehaletin En Dip Noktası'
Bakan Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da İkbal Otel’de düzenlenen ’Akarçay Havzası Kuraklık Yönetim Planı Kapanış Toplantısı’na katıldı. Türkiye’nin yarı kurak iklim bölgesinde olduğunu belirten Bakan Eroğlu, Türkiye’nin su açısından zengin bir ülke olmadığını ama fakir de olmadığını söyledi. Ancak suyun çok iyi yönetilmemesi halinde Türkiye’nin susuz kalacağı uyarısında bulunan Eroğlu, "Ne insanlara ne bitkilere ne de başka bir şey için su veremeyiz. O yüzden suyun yönetimi çok önemli, su hayattır" dedi.
 
BARAJA KARŞI ÇIKMAK CEHALETİN EN DİP NOKTASI
 
Türkiye’nin yağış ortalamasının 630 milimetre olduğunu belirten Bakan Eroğlu, su sıkıntısının yağışların her mevsim ve bütün bölgelere eşit yağmamasından kaynaklandığını söyledi. Karadeniz’e yılda 2 bin 500 milimetre yağış düşerken, Konya Karapınar’a 250 milimetre yağış düştüğünü kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu:
 
"Türkiye yarı kurak iklim bölgesi olduğundan su zengini değiliz. Yağışlar bölgelere ve mevsimlere göre çok büyük değişiklikler gösteriyor. En büyük ihtiyaç yaz aylarında. Suyumuzun yüzde 72’sini yani 3’te 2’sini sulamada kullanıyoruz. Yazın buharlaşma nedeniyle sanayide daha fazla su kullanıyor. Kışın bir insan ortalama 150 litre su kullanırken, yazın 300 litre kullanabiliyor. Avrupa’daki gibi sürekli akan nehirler ve her mevsim yağış yok bizde. Su ihtiyacının azami olduğu bir dönemde, maalesef yağış yok denecek kadar az. O zaman yapmamız gereken suyu biriktirmek. Bazıları sürekli karşı çıkıyor. Kusura bakmayın ama barajlara karşı çıkmak; Türkiye’de cinnettir, işi bilmemektir, cehaletin en uç, en dip noktasıdır."
 
İSTANBUL’DA 35 MİLYONA YETECEK SUYUN PLANLAMASI YAPILDI
 
İstanbul’da haftada bir gün su verilen dönemlerden, kuraklığa rağmen suyun kesilmediği günlere gelindiğini savunan Bakan Eroğlu, İstanbul’da 35 milyona yetecek su planlamasının yapıldığını söyledi. Türkiye’ye yıllık 501 milyar metreküp yağmur düştüğünü anlatan Eroğlu, yıllık kullanabilecek su miktarının ise 112 milyar metreküp olduğunu ifade etti. Kuraklığı dikkate alarak tedbir almak gerektiğine işaret eden Eroğlu, "Bir dönem İstanbul’da su yokken şimdi 2071 yılına kadar suyu var. İstanbul’un susuz olduğu dönemde nüfusu 6 milyondu, şu an 15 milyon ama suyu var. Su projelerini 35 milyon nüfusa yetecek şekilde yaptık" dedi.
 
1071 YENİ GÖLET YAPILACAK
 
Türkiye’de 7 yılda bir kuraklık yaşadığını vurgulayan Veysel Eroğlu, küresel iklim değişikliğiyle beraber kuraklığa da önlem alınması gerektiğini söyledi. Suyu biriktirmenin en iyi önlem olduğunu savunan Eroğlu, "Büyük barajlar yapıyoruz. Bir kısmı hidroelektrik santrali 280 büyük baraj inşa ettik. Büyük bir seferliğe imza atarak 1000 günde 1000 gölet tamamladık. 2019 yılı sonuna kadar en az 1071 adet daha gölet ve sulamasını yapacağız. Bu şekilde Türkiye’de gölet ve sulama ihtiyacı bitecek" diye konuştu.
 
HES’LER EN ÇEVRECİ ENERJİ KAYNAĞI
 
Yapımı tamamlanan 92 baraj ve hidroelektrik santralin ocak ayında açılışının yapılacağını da açıklayan Bakan Eroğlu, bu tesislerin yatırım bedelinin 8 milyar TL olduğunu söyledi. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğuna da dikkati çeken Eroğlu, HES’lere karşı çıkanları eleştirdi. Eroğlu, HES’lerle ilgili şunları kaydetti:
 
"Su akarken biz bakamayız. Bazıları buna karşı çıkıyor. Kimse kusura da bakmasın, birilerinin de maşası olmasın. Birilerinin gazına gelerek HES’lere karşı çıkılıyor. ’Yok akaryakıt yakıyormuş’, ’yok çıkan su zehirliymiş’ gibi şeylerle milleti kandırmasınlar. Baraj ve hidroelektrik santraller yenilenebilir ve en çevreci enerji kaynağıdır. Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede en etkili, dünyada en çevreci olarak bilinen ve yerli enerjidir. Dışa bağımlılığı azaltmak için de en etkili yerli, ucuz, ekonomik enerji kaynağımızdır. Biz bu hidroelektrik baraj ve santralleri yapmaya devam edeceğiz."
 
SULANABİLECEK ALANI 8.5 MİLYON HEKTARA ÇIKARACAĞIZ
 
Türkiye’deki tüm sulama sistemlerinin modern kapalı sisteme çevrildiğini de anlatan Veysel Eroğlu, ülke genelinde 6 milyon hektar arazinin sulandığını açıkladı. Ekonomik kalkınma amacıyla sulanması planlanan arazinin 8.5 milyon hektar olduğunu ifade eden Eroğlu, 2019 yılına kadar gelişim projeleriyle her yerin sulanabilecek konuma geleceğini aktardı. Eroğlu, son 7 yılda 3 milyar 250 milyon fidan dikildiğini, 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kuracağını da açıkladı.
 
Eroğlu, toplantının ardından Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER