banner51

Çed Toplantısı İptal Edildi

İzmir’in Ödemiş İlçesi Bozdağ’da açılmak istenen altın ve gümüş madeni için 7 Temmuz 2015’te yapılacağı açıklanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısının iptal edildiği duyuruldu.

Çed Toplantısı İptal Edildi
Ecofrim firmasınca Bozdağ’da açılması planlanan altın madeni ocağı için 7 Temmuz 2015’te ÇED toplantısı yapılacağı duyuruldu. Ancak, Küçük Menderes Havza Platformu adı altında birleşen çevrecilerin tepkisi ve Efe Toplu Konut Kooperatifi yönetiminin, toplantının yapılacağı salonu vermeyeceğini açıklaması üzerine etkinliğin iptal edildiği duyuruldu.
 
Platform adına Ödemiş’teki Engelsiz Kafe’de açıklama yapan Mehmet Taşlı, "Bugün Ödemişli hemşerilerimize sevindirici bir haber vermek için toplandık. Bozdağ’da açılmak istenen altın ve gümüş madeni için Efe Konut Düğün Salonu’nda yapılacak olan ÇED toplantısı çevrecilerin ısrarlı çalışmaları sonucu iptal edilmiştir. Halkımıza sevinçle duyuruyorum. Açılmak istenen maden işletmesi yöremizden 300 bin ton toprak kazıyacaktır. Bu toprağın 75 bin tonu başka bir bölgeye işlenmek için nakledilecektir.
 
Bu cennet toprakların bir gramının bile başka bir yere taşınmasına şiddetle karşıyız. Orta ve uzun vadede çıkarılacak 3- 4 milyar toplam altın rezervi, 50- 100 yıllık bir süreçte çıkarılacaktır. Gerçek altın toprağın altında değil üstündedir. Buralara yapılacak her türlü suni müdahalede bu cennetin güzellikleri mahvolacaktır. Altından elde edilecek hasılatın yüzde ikisi devlete vergi olarak dönmekte, bu durum maden şirketlerinin iştahlarını anormal şekilde arttırmaktadır. Böylelikle maden işleticilerinin maden olan bölgelere talepleri artmaktadır. Ayrıca yakın bölgelerde suların, mahsullerin kirlenmesi ve zehirlenmesi gibi tehlikeler mevcuttur. Bu bakımdan yöremizde altın çıkarma çalışmalarına çevreciler olarak karşıyız" de
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER