Çavuşoğlu, Mevkidaşlarıyla Görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli, Afgan ve Bangladeşli mevkidaşlarıyla görüştü.

Çavuşoğlu, Mevkidaşlarıyla Görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı dolayısıyla bazı ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
 
Çavuşoğlu, ilk görüşmesini Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile gerçekleştirdi. Malki’nin, görüşmede, Çavuşoğlu’na, İsrail’in yerleşim faaliyetleri, İsrail’in Filistinlilere ait evleri yıkma politikası ve Filistinlilerin haklarının uluslararası alanda korunması için atılan adımlar hakkında bilgi verdiği öğrenildi.
 
Görüşmede ayrıca, Filistinli gruplar arasındaki uzlaşı çabaları konusunda kaydedilen ilerlemelerin de gündeme geldiği belirtildi. Bakan Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Filistin’e her sahada verdiği güçlü desteğini sürdüreceğini vurguladığı da bildirildi.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani ve Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmood Ali ile bir araya geldi.
 
ASKERİ ALANDA İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞÜLDÜ
 
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu’nun Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hassan Mahmood Ali’yle gerçekleştirdiği görüşmede, karşılıklı üst düzey temas, ziyaret ve yatırımların artırılması, iş forumu ve karma ekonomik komisyon gibi mekanizmaların işletilmesi gerektiği vurgulandı. Görüşmede ayrıca, TİKA’nın Bangladeş’teki çalışmalarını yaygınlaştırabileceği gündeme gelirken, savunma sanayii konularında işbirliğinin artırılabileceği hususu ve askeri alanda işbirliğinin sürdürülebileceği vurgulandı.
 
TERÖRİZMLE MÜCADELE VURGUSU
 
Bakan Çavuşoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani’yle de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Rabbani’nin, Afganistan’daki güvenlik durumu ve son siyasi gelişmeler hakkında Çavuşoğlu’na bilgi verdiği öğrenildi.
 
Bakan Çavuşoğlu’nun da, Türkiye’nin Afganistan’a yönelik kalkınma projelerini devam ettirdiğini vurguladığı belirtildi.
 
Edinilen bilgiye göre, görüşmede Çavuşoğlu, Afganistan Cumhurbaşkanı Ghani’nin aralık ayında Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaretin çok verimli geçtiğini ve bu ziyarette alınan kararların takibinin yapılması gerektiğini ifade etti.
 
Görüşmede ayrıca, terörizmle mücadele konusunda işbirliği yapılması hususunun öneminin vurgulandığı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER