'Çatışmasızlık, Barışa Dönüşmelidir'

Batman’da toplanan bölgedeki 17 ilin baro başkanları ortak açıklama yaptı. Barolar adına açıklamayı okuyan Batman Barosu Başkanı Avukat Ahmet Sevim, "Nevruz bayramı ile birlikte çözüme dönük umutlar yeşerirken beklentilerde artmıştır. Çatışmasızlık ortamının kalıcı barışa evrilmesi için yürütülen çalışmalar kayıtsız ve şartsız olarak destekleniyor. Bu çerçevede oluşturulacak izleme heyetine bölge baroları olarak katkı sunmaya hazırız" dedi.

'Çatışmasızlık, Barışa Dönüşmelidir'
 
Batman’da bir araya gelen Adıyaman, Ağrı, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli, Mardin, Siirt, Bingöl, Muş, Iğdır, Kars-Ardahan, Bitlis, Gaziantep, Hakkari ve Van baroları ortak açıklama yaptı. Bölge baroların uzlaştığı 9 maddelik açıklamayı Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim okudu.
 
Uzun süredir devam eden çatışmasızlık ortamının kalıcı barışa dönüşmesi için yürütülen çalışmaların bölge baroları tarafından desteklendiğini kaydeden Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim şunları söyledi:
 
"Bu çerçevede oluşturulacak izleme heyetine bölge baroları da katkı sunmaya hazırdır. Ancak çözüm sürecinin günü birlik siyasi hesaplara kurban edilmemesi yönündeki genel toplumsal kabul, iç güvenlik paketinin ısrarla çıkarılması ile zedelenmiştir. Bu durum yakın zamanda yapılan ortak açıklamanın oluşturduğu heyecanı da gölgelemiştir. İç güvenlik paketinin bir kısmının Meclis’den çekilmesi yeterli görülmemiş, paketin tamamının çekilmesi yönünde genel bir irade ortaya çıkmıştır. Genel seçimlerin yapılması ile birlikte oluşacak yeni Meclis, çözüm sürecini başarıya ulaştıracak ve tüm toplumsal kesimlerin beklentilerine cevap olabilecek yeni bir anayasa yapımına hızla başlamalıdır. Bununla beraber yaşam hakları devletin güvencesi altında olan hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması-infazının ertelenmesi gibi bir dizi idari pratikle bile çözülebilecek bir meselenin çözümünün ertelenmemesi çağrısında bulunulmuştur. Demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin, seçim sürecinde örgütlenme, propaganda faaliyetlerini kamusal bir baskıya maruz kalmadan yürütmesinin; bu bağlamda halk iradesinin sandığa tam olarak yansıması için demokratik ve adil bir seçim dönemi geçirilmesinin önemi vurgulanmıştır."
 
KADINA ŞİDDETE ETKİN MÜCADELE
 
Kadına yönelik şiddete de değinin Avukat Sevim, "Daha önce Pozantı Cezaevi’nde yaşanan ve toplum vicdanını derinden yaralayan çocuk istismarı vakalarına ilişkin etkin bir soruşturma yapılmamış ve sorumlular yargı önüne çıkarılmamıştır. Kamu görevlilerinin işlediği suçlardaki cezasızlık politikaları başka cezaevlerinde de benzer suçların işlenmesine neden olmuştur. Bölge Baroları bu nedenle çocuk cezaevlerinde yaşanan ihlallerle ilişkin inceleme ve raporlama kararı almıştır. Kadına karşı şiddet son dönemlerde yoğun bir biçimde artış göstermiş ve bu nedenle kamuoyunda yoğun bir duyarlılık oluşmuştur. Bu çerçevede özellikle idari pratiklerin yasal mevzuata cevap olamadığı, yaşam hakkını koruma yükümlülüğü bulunan kamusal makamların kadına karşı şiddetle etkin mücadele etmesinin gerekliliği vurgulanmıştır" dedi.
 
Kobani’ye katkı sunulacağını da belirten belirten Sevim, "Kobani’nin yeniden inşası sürecine Bölge Barolarımızın insani ve maddi katkı sunması konusunda görüş birliğine varılmıştır" diye konuştu. 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2015, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER