Çatılar Uçtu, Bazı Evler Yıkıldı

Rize’nin İkizdere İlçesi’nde yaylalarda kar ve fırtına nedeniyle çok sayıda evin yıkıldığı, 100’ü aşkın evin de çatılarının uçtuğu ortaya çıktı.

Çatılar Uçtu, Bazı Evler Yıkıldı
 
İkizdere İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Çağrankaya Yaylası’na önceki gün çıkan vatandaşlar, 3 ayrı yerleşim yerinde 25 kadar evin yıkıldığını, 100’e yakın evin de çatılarının uçtuğunu, cam ve çerçevelerinin kırıldığını tespit etti. Homeze yaylasında ise 20 evin hasar gördüğü, 5 evin ise yıkıldığı belirlendi. İkizdere Kaymakamlığı gelişme üzerie yayla yollarının ulaşıma açılması için çalışma başlattı. Yolların ulaşıma açılmasının ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri yaylalarda hasar tespit çalışmalarına başlayacak. Evlerde oluşan hasara kısa süre önce etkili olan yoğun kar yağışı ve fırtınanın neden olduğu belirtildi.
 
Mimar Mühendisler Grubu Genel Başkan Yardmcısı ve ve İkizdere Derneği eski Başkanı Kadem Ekşi de, yaylalardaki çarpık yapılaşmaya dikkat çekti, "Yaylalarda yanlış yer seçimleri ile birlikte gelişi güzel evlerin yapılmasına izin verildi. Karadeniz yaylaları mühendislik uygulamalarından nasibini almayan yapılarla işgal edildi. Bu yapılaşmaları engellemek için kamu idaresi 3 veya 4 örnek tip detay proje hazırlamalı. Planlama sonucu 6 ayda yapılacak dönüşümle Doğu Karadeniz havzasındaki yaylalar rehabilite edilebilir, eski evler geleneksel yapı ve malzemeler ile onarılabilir. Yaylaları böylece cazibe merkezi haline dönüştürebiliriz. Gelişi güzel ev yapımına son verilmezse bu afetlerin arkası kesilmez. Rüzgar hızının saatte 100 kilometreyi aştığı dönemde 2 bin 500 metre rakımlı yaylalarda sonuç böyle olur. İşgal ve çarpık yapılaşma için radikal kararlar alınmalı ve uygulanmalı" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER