Capoeira Öğretiyorlar!

Samsun merkezli olarak 2007 yılında kurulan Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği bünyesindeki eğitim akademisinde çocuklara ve gençlere, 16’ncı yüzyılda Afrika’da kölelerin kendini savunmak için geliştirdikleri içerisinde müzik, akrobasi, dövüş ve dansı barındıran capoeira dövüş sporu öğretiliyor. 

Capoeira Öğretiyorlar!
 
Samsun’da Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından yapılan eğitim çalışmaları ve tanıtım etkinlikleriyle capoeıra dövüş sporu yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Bu kasmamda kulüp bünyesinde bulunan eğitim akademisinde 70 öğrenci eğitim görüyor. Türkiye genelinde 11 ilde temsilcilikleri bulunan derneğin bu bölgelerde de eğitim çalışmaları yürütülüyor. 11 ilde eğitim alan öğrenci sayısı 200’ü aşarken bu sporun tanıtılması amacıyla geçen yıl ’Yetenek avcısı AVM’lerde’ projesi hazırlanarak 81 ilde 296 capoeira gösterisi yapıldı.
 
AFRİKA KÖKENLİ BİR DÖVÜŞ SPORU
 
Capoeirayı her yaş grubundan kişinin yapabileceğini belirten Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Güngör Doğanay,  "Capoeira 16’ncı yüzyılda Afrika’da kölelerin kendini savunmak için geliştirdikleri içerisinde müzik, akrobasi, dövüş ve dansı barındıran bir spor dalıdır. Capoeira kölelerin bir halk oyunu olarak çıkmış ve daha sonra bir savaş sanatına dönüşmüştür. Daha sonra Brezilya ve Portekiz’de yaygınlaşmış bir dövüş sanatıdır. Biz de kurduğumuz derneğimiz ile bu sporu ülkemizde yaygınlaştırmaya tanıtmaya çalışıyoruz" dedi.
 
MÜZİK EŞLİĞİNDE YAPILAN TEK DÖVÜŞ SPORU
 
Capoeiranın müzik eşliğinde yapılan tek dövüş sporu olduğunu dile getiren Doğanay, "Afrika’ya özgü enstrümanla çalınan müziğin hızı ve ritmi aynı zamanda oyunun hızı ve ritmini de belirliyor. İzleyenlerde bunu algılayabiliyor. Müziğe endeksli bir dövüş sporudur. Bu sporun öğrenilmesi için uzun bir çalışma süreci gerekiyor. Özellikle çocuklar ve gençlerin ilgisi her geçen dönem artıyor. 5 yaşında öğrencilerimiz bile var. Bayanların da ilgisi her geçen yıl artıyor. Bölgemizde de Karadeniz bölgesinde de oldukça sevilen bir spor. Gençlerimizi spora yönlendirmek için biz de elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER