banner51

Canlı Bomba Sanıkları Hakim Karşısında

Bursa’da geçen Nisan ayında Ulu Camii Batı Kapısı yakınında 13 kişinin yaralandığı PKK’lı canlı bomba Eser Çali’nin intihar saldırısıyla ilgili 5’i tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada ifade veren Emine Kızıl, "Bu dosyada her şey benim üzerime kurulmuş. Ancak bin celse de geçse bombayı ben göndermedim" dedi.

Canlı Bomba Sanıkları Hakim Karşısında
Bursa’da geçen 27 Nisan günü Merkez Osmangazi İlçesi Atatürk Caddesi’nde bulunan Ulu Camii’nin Batı Kapısı yakınında meydana gelen olayda, Sultan Yıldız adına sahte kimlik kullanan PKK’lı Eser Çali, çantasında taşıdığı bomba ile kendini patlattı. Çali’nin parçalanarak öldüğü olayda, 13 kişi yaralandı, 11 işyeri ise hasar gördü.
 
Otopsisi yapılan Eser Çali’nin cesedi daha sonra Iğdır’dan gelen babası Salih Çali’ye teslim edildi. Çali’nin canlı bomba eyleminden sonra soruşturma başlatan Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadale ve İstahbarat Şubesi ekipleri, Bursa, İstanbul, Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir’de 8’i kadın 17 şüpheliyi gözaltına aldı.
 
Mahkemeye çıkartılan şüphelilerden canlı bombanın iletişim kurduğu ve Bursa’daki öğrenci evinde kaldığı Emine Kızıl (26), Ümmü Gülsüm Meşe (20), Mithat Tunç (19), Tuba Kızıl (24), Zekiye Zarka (26) ve İsa Casım (34) tutuklanırken, diğerleri ise serbest bırakıldı.
 
Savcılık soruşturması sonucu 6 tutuklu sanık hakkında, ’terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 7’şer yıl, ’teröre yardım ve yataklık etmek’ten 15’er yıl, yaralanan 13 kişiyi ayrı ayrı ’tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’ suçundan 260’ar yıl, ’mala zarar vermek’ suçundan ise 22’şer yıl olmak üzere her biri hakkında 304’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya devam edildi. Bugün yapılan duruşmaya, tutuklu 5 sanık ile daha önceki duruşmada tahliye edilen Zekiye Zarka, avukatları ve patlamada yaralanlar katıldı.
 
Mahkemede söz alan Emine Kızıl, "Bu dosyada her şey benim üzerime kurulmuş. Ancak bin celse de geçse bombayı ben göndermedim. Mithat’ın evine bomba eylemini gerçekleştiren Eser Çali’nin gideceğini bilmiyordum. Masumum" dedi.
 
Duruşma, mahkeme heyetinin İntihar saldırısını gerçekleştiren Eser Çali’nin patlamadan önce kaldığ evde ele geçirilen eşyaları, bombanın sarılı olarak getirildiği jelateni ve Çali’nin üzerinde bulunan bazı eşyaları sanıklara gösterip "Bunları gördünüz mü ?" "Aralarında sizin eşyanız var mı?" diye sordu. Üzerinde parmak izi bulunan Emine Kızıl, jelatini görmüş olabileceğini söylerken diğerleri ise eşyaları görmediklerini söyledi.
 
Mahkeme heyeti duruşmayı ocak ayına ertelerken sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER