banner51

Canaydın'ın Çalışanlarından Eylem

Galatasaray Spor Kulübü’nde 3 dönem başkanlık yapan merhum Özhan Canaydın’ın lokomotif firması Biesseci yanı sıra faaliyet alanları arasında yer alan 4 şirket için bu yıl başında mahkeme tarafından verilen iflas kararı ardından çalışanları haklarını alamadıkları için eylem yaptı. Kent merkezinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup "Bugün yarın dediniz emeğimizi yediniz" diye slogan atarak, haklarını istedi.

Canaydın'ın Çalışanlarından Eylem
 
Galatasaray’ın 33’üncü dönem başkanı olan Özhan Canaydın tarafından Bursa’da 1985 yılında kurulan ve Türkiye’nin yabancı ortaklı ilk konfeksiyon şirketi olarak bilinen Biesseci Bursa Tekstil Sanayi ile birlikte 4 şirket için daha önce iflas erteleme kararı verildi. 10 Ocak 2014 tarihinde görülen son kararda kayyumların görevlerine son verilerek, Biesseci A.Ş. hakkındaki iflas erteleme davası borca batık olmaması nedeniyle ret edilerek, Canaydın’a ait diğer firmalar, Liberteks Tekstil ve Konfeksiyon A.Ş., Barka Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., BM Ütücülük ve Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Bie Bursa İpek Emprime Sanayi ve Ticaret Limited Şirketlerinin iflaslarına karar verildi. 
 
Fabrika çalışanları, bu süreç içerisinde haklarını alamadıklarını belirterek, merkez Osmangazi İlçesi Kent Meydanı’nda bugün gösteri yaptı. Yaklaşık 50 kişinin katılımıyla yapılan eylemde grup adına konuşan mağdur yakını Gülçimen Özdiker, alacaklarının ödenmesi ve seslerini duyurmak için böyle bir eylem düzenlediklerini belirterek, Merhum Özhan Canaydın oğlu Murat Canaydın’ın firmaya ilk haciz geldiğini günden belir verdiği "Ben sağ ve burada olduğum sürece tüm haklarınızı kuruşuna kadar alacaksınız" diye söz vermesine rağmen 2 yıldan bu yana 1 arpa boyu yol alınmadığını söyledi.
 
Peş peşe yapılan hatalar sonucu şirketlerin bu hale geldiğini savunan Özdiker, şöyle dedi:
 
"Bazı firmaların iyi fiyat verdiği ancak sizin fabrikaya bunlara satmadığınız, ilk haciz esnasında valizlerle para çıkarıldığı, boyahanenin yeni işletmecilerle ortak açıldığı bazı makinaların tanıdıklara anlaşmalı verildiği yönünde dedikodular çıkıyor. Bunlar her geçen gün artan şaibeli söylentilerdir. Maalesef sizin sessizliğiniz, hareketsizliğiniz bizi dedikodulara kulak kabartır hale getirip, sabrımızı tüketmektedir. Bugüne kadar size olan inancımızdan dolayı herhangi bir adım atmadık. Ancak sizin pasif tavrınızdan dolayı hukuki ve sosyal yollardan organize olup haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bildiririz. Sosyal platformların desteğini alıp ne gerekiyorsa yapacağız. Lütfen gerekli adımları ivedilikle atıp sizçe güvenen insanın inancını ve sabrını sınamayınız."
 
İşçiler, açıklama ardından, ’Bugün yarın dediniz emeğimizi yediniz’ diye slogan attı. Mağdurlardan Vural Karaoğlan, firmada 2 yıl çalıştığını ve tazminatını alamadığını söyledi. İşçilerden Zehra Doğan ise 17 yıldan bu yana bu firmada çalıştığını ifade etti. Hiçbir hakkını alamadığını dile getiren Doğan, 3 aylık alacağının bulunduğunu ve alacaklarının yaklaşık 28 bin TL olduğunu kaydetti.
 
Mağdur işçiler arasında yer alan 24 senelik çalışan Şöhret Şanlı ise "Hakkımızı alamadık. Bütün emeğim, gençliğim orada kaldı. Güvendik ve kimseye müracaat etmedik. Hakkımızı istiyoruz. Biz patronumuza güvendiğimiz için hiçbir yere müracaat etmedik. Verileceğini söylediler. Hepimizden imza aldılar. Çıkışımızı verdiler. Rahmetli Canaydın’a güvenimizden dolayı hiçbir yere müracaatta bulunmadık. Ailesine güveniyoruz" diye konuştu.
 
MARKALARA ÜRETİM YAPIYORDU
 
Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Biesseci Bursa Tekstil Sanayi ile birlikte bünyesinde bulunan 4 şirketter, 27 bin metrekaresi konfeksiyon, 15 bin metrekaresi boyahane, 4 bin metrekaresi örme tesisi olmak üzere toplam 47 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyordu. Bu firmalar, GAP, Quiksilver, Calvin Klein, Timberland, Dolce & Gabbana gibi birçok markaya da fason üretim yapıyordu. Yaklaşık bin 300 kişiye istihdam sağlayan fabrikalar, ekonomik zorluklar nedeniyle çalışanların sayısını 900 kişiye kadar düşürmüştü. Hisselerin çoğunluğu Canaydın ailesinde olan şirketler, 2011 yılında toplam ihracatının yüzde 37’sini Almanya’ya, yüzde 30’unu Fransa’ya kalan bölümü ise İngiltere, İtalya, Belçika, Hollanda, ABD, Polonya’ya yapıyordu.
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER