Çanakkale'de Tatilcilerin Feribot Kuyruğu

Bayram tatili için araçlarıyla yola çıkanlar, Çanakkale’nin Avrupa yakasındaki Gelibolu ve Eceabat ilçeleri ile Kilitbahir Köyü’ndeki feribot iskelelerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Çanakkale'de Tatilcilerin Feribot Kuyruğu
 
Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında kalan Gelibolu ve Eceabat ilçeleri ile Kilitbahir Köyü’nden, Anadolu yakasındaki Çanakkale merkezi ve Lapseki İlçesi’ne geçiş yapmak isteyen tatilciler, gece saatlerinden itibaren yoğunluk oluşturmaya başladı. Çanakkale Boğazı’nda deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması; Gelibolu- Lapseki hattında dört, Eceabat- Çanakkale hattında üç feribot ile Kilitbahir- Çanakkale hattında ise dört mini feribotla sabaha kadar saatsiz olarak dolmuş usulü çalıştı. Ayrıca Gelibolu’dan Lapseki’nin Çardak Beldesi’ne özel şirkete ait altı mini feribot saatsiz olarak sefer yaptı. Tatilcilerin araçlarının oluşturduğu yoğunluk dolmuş usulü seferlerle eritilmeye çalışıldı.
 
SAHURDAN SONRA YOĞUNLUK
 
Fakat İstanbul ve Trakya bölgesindeki illerden sahurdan sonra yola çıktıkları düşünülen tatilcilerin, sabahın erken saatlerinden itibaren Gelibolu, Eceabat ve Kilitbahir feribot iskelelerine akın etmesiyle feribotların saatsiz seferleri de yetersiz kalmaya başladı. Eceabat- Çanakkale hattında Eceabat ilçesi çıkışından Kilye Koyu’na kadar uzanan araç kuyruğu üç kilometreyi geçti. Gelibolu İlçesinde de yine uzun araç kuyruğu oluştu.
 
TATİLCİLERDEN TEPKİ
 
Eceabat’tan Çanakkale’ye geçmek için feribot sırası bekleyen tatilciler duruma tepki gösterdi. İstanbul güzergahından Çanakkale’ye seyrederken yolların sakin olduğunu belirten tatilciler, feribot iskelesinin ise yolun sonu olduğunu söyledi. Tatilciler, Eceabat’a kadar rahat ulaştıklarını ancak feribot kuyruğu nedeniyle Çanakkale Boğazı’nı bir türlü geçemediklerini söyleyerek, feribot sırasında 2- 3 saat beklemek zorunda kaldıklarını kaydetti. Sürücüler, özellikle toplu taşıma araçları olan şehirler arası otobüslere öncelik tanınmasına kızdı. Büyük otobüslerin sıra dışı feribotlara alınması nedeniyle kuyrukta bekleme sürelerinin uzadığını ifade etti.
 
ADALARA DA YOĞUNLUK VAR
 
Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen tatilciler ayrıca Gökçeada ve Bozcaada’ya gidişlerde de yoğunluk oluşturuyor. Kabatepe’den Gökçeada’ya üç, Geyikli’den Bozcaada’ya ise iki feribot ile saatsiz hizmet veren Gestaş, bu hatlardaki yoğunluğu eritmeye çalışıyor. Ancak Bayram tatili için Adalara yoğun ilgi olması Kabatepe ve Geyikli feribot iskelelerinde de yoğunluk yaşanmasına neden oluyor.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER