Çanakkale'de Baz İstasyonu Tepkisi

Çanakkale’deki bir GSM şirketince, Esenler Mahallesi’ndeki Anafartalar Spor Salonu ile Olimpik Yüzme Havuzu’nun arasında yapımına başlanan baz istasyonu, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle belediye ekiplerince mühürlendi. Baz istasyonunu istemeyen mahalle sakinleri de eylem yaptı.

Çanakkale'de Baz İstasyonu Tepkisi
Esenler Mahallesi Özgürlük Caddesi’nde bulunan Anafartalar Spor Salonu ile Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu’nun arasında kalan parsel içine bir GSM şirketi baz istasyonu inşa etmeye başladı. Baz istasyonunun, 30 metre uzunluğundaki direğin uçunda bulunduğu, ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın logosuyla kamufle edildiği belirtildi. Baz İstasyonu’nun ruhsatsız olarak inşa edildiğini fark eden Çanakkale Belediyesi yetkilileri, 30 metrelik çelik kule yapısı ve enerji kaynağının bulunduğu basit ahşap yapıyı geçen 9 Aralık’ta mühürledi.
 
MAHALLELİDEN TEPKİ
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı logosunun içine kamufle edildiği ileri sürülen baz istasyonu Esenler Mahallesi’nde yaşayanların da tepkisini çekti. Mahalleli, baz istasyonunun yapılmaması için bir araya gelerek eylem gerçekleştirdi. Spor Salonu önünde toplanan mahalle sakinleri, ellerindeki döviz ve pankartlarla seslerini duyurmaya çalıştı. Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi olarak eylem gerçekleştiren vatandaşlar, "Mahallelerimizde baz istasyonu değil, sağlıklı yaşam istiyoruz" yazılı pankart ile dikkat çekmeye çalıştı. 
 
90 YAŞINDAKİ EYLEMCİ
 
Eyleme destek veren Esenler Mahallesi sakinlerinden 90 yaşındaki Selime Engin, "12 tane torunum var. Torunlarımın sağlıklı yaşaması için bu eyleme destek veriyorum. Baz İstasyonunun buradan kalkmasını istiyorum" dedi.
 
Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, hem spor salonunun hem de yüzme havuzunun arsasının Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olduğunu, baz istasyonu kurulan parselin kiralamasının da bu kurum tarafından yapıldığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER