Can Dündar ve Erdem Gül Tutuklandı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül, "MİT TIR'ları" soruşturması kapsamında tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Sosyal medyada bir çok kişi bu karara tepki gösterdi. Çok sayıda gazeteci, Can Dündar'a destek vermek amacıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Yaklaşık 1,5 saat savunma yapan Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına karar verildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Can Dündar ve yine aynı gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün hakkında MİT TIR’ları hakkında yapılan haberler ve kullanılan görüntüler sebebiyle “Askeri ve siyasi casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri açığa çıkartmak” ve “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamalarıyla tutuklanması talep edildi.

Can Dündar ve Erdem Gül, neredeyse 6 ay önce başlatılan soruşturma dahilinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın davet etmesi üzerine dün öğlen 10:45’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giriş yaptılar. Can Dündar ve Erdem Gül’ü Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri, Disk Genel Sekreteri ve çok sayıda seveni adliyede yalnız bırakmadı. Can Dündar adliyeye girmeden önce yaptığı konuşmada “Bizler casus değiliz, hain değiliz, kahraman değiliz. Bizler gazeteciyiz. Burada yapılan şey de baştan sona gazetecilik faaliyetidir”diyerek mesleğinin idrak edilmesi konusunda bazı kesimlere yardımcı olmaya çalıştı.

DAVET EDİLDİLER, ŞÜPHELİ DİYE SORGULANDILAR!

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın davet etmesi üzerine adliyeye giden Can Dündar ve Erdem Gül, saat 11:20 sularında “Şüpheli” oldukları iddia edilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Vekili İrfan Fidan’ın 5. kattaki odasına götürüldü. Fidan’ın odasının bulunduğu koridorda güvenlik önemleri arttırılırken gazetecilerin girişi yasakladı.

CAN DÜNDAR TUTUKLANDI!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Vekili İrfan Fidan’ın odasındaki sorgulama sonrasında Can Dündar’ın tutuklandığı açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER