banner51

Camideki Tabloyu Görmez Mi ?

CHP İstanbul Milletvekili ve aynı zamanda eski müftü olan İhsan Özkes, Kayseri’nin Talas ilçesinde AK Partili Belediye Başkanı’nın cami içerisine kurulan kürsüde konuşma yapması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "AKP camileri propaganda merkezi haline getirdi. 1400 yıllık İslam geleneğinde cami mihrabına kürsü konularak bir siyasetçiyi konuşturma görüntüsü yoktur. Dini, siyasetin emrine amade kılma rolüne soyunan bir kurum haline geldi Diyanet. Görmez bu tabloyu görmez mi?" diye sordu.

Camideki Tabloyu Görmez Mi ?
 
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Kayseri’nin Talas ilçesindeki camide ortaya çıkan duruma tepki gösterdi. Özkes, “Kayseri merkez Talas ilçesi Zade Camisi’nde müftülük tarafından Muharrem ayı etkinliği düzenleniyor. Camiye toplanan kadınların karşısına bir protokol masası kuruluyor. Talas Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Palancıoğlu, seçim meydanlarında olduğu gibi cami içinde mihraba kürsü konularak bir konuşma yapıyor. 1400 yıllık İslam geleneğinde cami mihrabına kürsü konularak bir siyasetçiyi konuşturma görüntüsü yoktur. AKP camileri propaganda merkezi haline getirdi. İşin garibi bu tabloyu müftülük organize ediyor. Dini, siyasetin emrine amade kılma rolüne soyunan bir kurum haline geldi Diyanet adeta” dedi. 
 
AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal’ın, “Değişimin karşısında dinler bile duramaz” sözlerini hatırlatan Özkes, şöyle konuştu:
 
“Ne demek istiyor ? Tarihte ne değişimler, ne rüzgarlar gelmiştir ve geçmiştir, dinler ise hep var olmuşlardır. Böyle bir saçmalığın zamanlaması manidardır. Dinin değişmeyen esasları vardır, zamana ve koşullara göre değişen hükümleri vardır. İslam’ın doğuşundan günümüze kadar hırsızlık, yolsuzluk, kul hakkı yemek, devlet malını aşırmak, rüşvet, yalan söylemek, iftira etmek haramdır. Kıyamete kadar da haram olacaktır. İktidarın yolsuzluğu meşrulaştırılması çabaları karşısında da yüce dinimiz İslam duracaktır. Başbakan’ın Danışmanı Etyen Mahçupyan ‘İslami kesimin en az yarısı yolsuzluk olduğunu düşünüyor, bundan hoşlanmıyor, bundan rahatsız. Bu AK Partiye yakışmıyor’ derken ne hazindir ki Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise ‘Hırsızlık kötü şeydir ama maneviyatı çalmak çok daha kötü bir şeydir’ gibi fetvalar veriyor. Peki, Mahçupyan’ın kastettiği, ‘İslami kesimin en az yarısı’ içinde Görmez yok mu? Yoksa, Görmez ‘İslami kesim’in ne kadarını temsil ediyor? Yalçın Akdoğan da diyor ki ‘hem tavaf yaptık hem şeytan taşladık. ’Tavaf ile şeytan taşlama bir arada olamaz. Çünkü şeytan taşlama yeri (cemarat) ile tavaf yeri (Kabe) ayrı ayrı yerlerdedir. Acaba bunlar tavaf ederken birbirlerini mi taşlıyorlar ki böyle konuşuyor diye sorası geliyor insanın.&rdquo
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER