banner9

'Çam Hırsızları'na Göz Açtırmıyor

 İSTANBUL Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan yılbaşı öncesi kaçak çam ağacı kesimini önlemek için denetimlerini artırdı. İstanbul Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde çam hırsızları ile ilgili yapılan tatbikat ise gerçeğini aratmadı.

'Çam Hırsızları'na Göz Açtırmıyor
İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yaklaşan yılbaşı öncesi kaçak çam ağacı kesimine karşı denetimlerini artırdı. Yılbaşına 15 gün kalan başlayan denetimler kapsamında kurulan devriye ekipleri çam hırsızlarına göz açtırmazken, yapılan tatbikat ise gerçeğini aratmadı. Mizansen gereği, ormanlık alanda çam ağacı kesmeye çalışan çam hırsızları, ekiplerin baskınıyla kıskıvrak yakalandı.
 
ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ UYGULAMAYI ANLATTI
 
İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, ekiplerin ormanların çeşitli yerlerinde yılbaşı ağacı olarak kullanılmak istenen ağaçların korumasını gerçekleştirdiğini belirterek, "Bu şekilde ormanlarımızdan usulsüz yararlanmanın önüne geçmek için çabalıyoruz. Bunun dışında fidanlıklarda ürettiğimiz çamları satışa sunduk. Fidanlıklarımızda, 50 ile 150 TL arasında yılbaşı için kullanmaya uygun olan fidanlarımız satışa hazırdır" dedi.
 
"3 AYDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI"
 
Geçen yıl ve bu dönemde ormanlarda çam kesen 10 kişinin yakalandığını belirten Ateş, "Bu kişileri adliyeye sevk ediyoruz. Yaklaşık 3 aydan 5 yıla kadar hapis, idari para cezası ve diğer para cezalarıyla beraber cezaları var. Mahkemelerin takdirinde olan bir konu" ifadelerini kulandı. Yılbaşı çamı alacak vatandaşların, bunların belgelerini, fidanlıktan alındığına dair belgelerini mutlaka aramalarını istiyoruz. Bu şekilde ormanlarımızın korunmasına yardımcı olmuş olurlar" diye konuştu.
 
Öte yandan İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yarından itibaren 31 Aralık’a kadar Kartal, Kadıköy, Bakırköy ve Şişli’deki AVM önlerinde ücretsiz çam fidanı dağıtımı gerçekleştirilecek.
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER