Çadırkentte Hem Hüzün Hem Sevinç

Gaziantep' in İslahiye İlçesi'ndeki çadır kentte Anneler Günü'nde hüzün ve sevinç bir arada yaşandı. Sayıları 6 bin 52'ye ulaşın çadır kentte bir yıldır görüşemeyen 65 yaşındaki Şerife Hanım ile ile oğlu Mahmut'un buluşmasında duygulu anlar yaşandı.

Çadırkentte Hem Hüzün Hem Sevinç

İslahiye İlçesi'nde 280 dönüm alan üzerine kurulan çadır kentte gün boyu hareketlilik yaşanırken, çoğu kadın ve çocuktan oluşan 342 Suriyelinin yerleştirilmesi ile sığınmacı sayısı 6 bin 52'ye ulaştı. Anneler Günü'nde kampa gelen Mahmut adlı bir genç ile annesi Şerife'nin buluşmasında sevinç gözyaşları vardı. Anneler günü hediyesi olarak adlandırılan buluşmada, 45 gün önce İslahiye'deki çadır kente gelen 65 yaşındaki Şerife adlı kadın ile bir yıldır asker olduğu için görüşemeyen oğulun buluşması bu anı görenleri duygulandırdı. Anne Şerife oğlunun boynuna sarılıp, yüzünü öperken göz yaşlarına hakim olamadı. Bir yıldır İdlib'in Dara kentinde asker olduğunu belirten Mahmut, savaşın başlaması ile Beşar'ın askerlerinin kendisine, "Kendi insanlarını öldür" dediğini, ancak bu emri yerine getirmediği için öldürüleceği korkusuyla askerden kaçtığını söyledi.

Anneler gününde elinde çiçeklerle gelen lise son sınıf öğrencisi Bünyemin Aksoy ise, kampta tercümanlık yaptığı için bir aydır görüşemediği Suriye asıllı annesi Hüda Aksoy'a kamp kapısında çiçek vererek, Anneler Günü'nü kutladı.

Teftanaz kentinden bugün Türkiye'ye geçen ve akrabalarının bulunduğu İslahiye'deki kampta getirilen Suriyeli kadınlar, yakınlarını kaybettiklerini ve Beşar Esad'ın askerleri tarafından evlere girilip, insanların kesilerek öldürüldüğünü ileri sürdü.

Kucağında 2 yaşındaki kızı Rined ve 15 kişilik akrabasıyla İdlib'den gelen 35 yaşındaki Abdulrıza Kebi de, savaşın devam ettiğini söyledi. Kebi, Birleşmiş Milletler Gözlemcileri İdlib'e geldiğinde silahların sustuğunu, gözlemcilerin gitmesiyle Esad'ın saldırıya devam ettiğini iddia etti. Kebi, Esad'ın askerlerini, insanları diri diri toprağa gömerken gördüğünü, “Allah yok, Beşar'dan başka ilah yok" diyerek, insanları diri diri toprağa gömdüklerini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 08:45
YORUM EKLE

banner47