banner51

Caddedeki Çukura Çam Fidanı Diktiler

Mardin’in Midyat İlçesi’nde cadde ortasında bulunan çukarların onarılmamasına tepki gösteren Eğitim Bir Sen üyesi bir grup, karayolunda bulunan çukarlara çam fidanı dikti, yetkilileri protesto etti.

Caddedeki Çukura Çam Fidanı Diktiler
Midyat’ın Cumhuriyet Bulvarı’ndaki Estel Caddesi’nin geçen yıl Temmuz ayında ihalesi yapılmasına rağmen, çalışmalara başlanmaması ve bozuk yolda düzeltme yapılmamasına karşı vatandaşlar eyle yaptı. Şehir içi yolunun bozuk olmasından şikayet eden, Eğitim Bir Sen ve vatandaşlardan oluşan 100 kişilik bir grup, Hükümet Konağı önünde protesto gösterisi yaptı. Ellerinde, "Bizimkisi bir çukur hikayesi", "Taşın gümüşün ve çukurların şehri", "Gözlerimiz yollarda kaldı", "Dinler Diller ve çukurlar diyarı", "Yolların ustasıyım çukurların hastasıyım", "Bir çukur bir hikaye" ve "Ortada çukur var yandan geç" yazılı döviz taşıyan grup, "Çukurlu yollar istemiyoruz" diye slogan attı.
 
Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, bozuk yollarının yapılması için yetkilileri göreve davet ederek, "Kültürü ve tarihi dokusuyla övündüğümüz Midyat’ın, bu çukurlu yollara mahkum edilmesi 2014 Türkiye’sine yakışmıyor. Yollar, medeniyetin ve gelişmişliğinin ölçüsüdür. Türkiye’nin her yanının bölünmüş yollarla örüldüğü bir zamanda, 2-3 kilometrelik Midyat şehir içi yolunun çukurlar deryası olarak kalması, yetkililerin ayıbıdır. Çukurlardan kaçan sürücüler yaya ve diğer araçları tehlikeye düşürmektedir. Yıllardır süren bu sahipsizliğin son bulmasını istiyoruz. Midyatlıların hak ettiği tüm hizmetlerin gecikmeksizin verilmesini talep ediyoruz. Bu sorunlara dikkat çekmek için adeta patates tarlasına dönmüş yollara fidan dikiyoruz. Bu fidanların yetkililerin gönlünde yeşermesini ve hizmet olarak meyve vermesini umut ediyoruz. Yama çözümler istemiyoruz" dedi.
 
Yaşanan sıkıntılara karşı yaptıkları şikayet ve başvurulara yetkililerden cevap gelmediğini anlatan Altay, Midyat’ın sahipsiz kaldığına dikkat çekerek, "Yaz boyu çekilen su sıkıntısı, yaz-kış bitmeyen elektrik kesintisi, internet ve telefon hatlarındaki aksaklıkların sürekliliği Midyat’ın sahipsiz kaldığını göstermektedir. Özellikle köy ve beldelerde sürekli yaşanılan elektrik kesintileri, eğitim ve öğretimi aksattığı gibi, hayatı da yaşanmaz kılmaktadır. Elektrik kesintileri sonucu yanmayan kaloriferler, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin üşümesine ve hastalanmalarına neden olmaktadır" diye konuştu.
 
Yapılan konuşmalardan sonra göstericiler, asfaltlı yolda oluşan çukurlara çam fidanı dikti. Eğitimci göstericilere, çevredeki vatandaşlar da alkışlarla, araç sürücüleri ise klakson çalarak destek verdi. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylem, olaysız sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER