Bursaray'da Yerli Vagon Dönemi Başlıyor

Bursa’da hafif raylı sistem Bursaray’da kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin 60 vagon ve 12 tramvay alımı için yaptığı ihalenin teklif dosyaları açıldı. İhaleyi kazanan Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreten Durmazlar firması, ihalenin onaylanması halinde sözleşme imzalandıktan sonraki ilk 6 ay içinde araçları teslim etmeye başlayacak ve 30 ay içinde Bursaray vagonlarını, 14 ay içinde de tramvayların tamamını teslim etmiş olacak.

Bursaray'da Yerli Vagon Dönemi Başlıyor
Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistem ağında kullanılmak amacıyla 60 vagon ve şehir içi tramvay hatlarında kullanılacak 12 tramvay alımı için açtığı ihalede 4 firma dosya alırken, 2 firma dosyasını teslim etti. Dosyasını teslim eden firmalardan Durmazlar, 117 milyon 873 bin 600 euro teklif verirken, Bozankaya Otomotiv Makine İmalat İthalat İhracat A.Ş ise fiyat vermeyip, teşekkür mektubu verdi.
 
TEK KALEMDE REKOR ALIM
 
Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan bu ihale aynı zamanda Bursa’nın raylı sistemle tanıştığı 2002 yılından bu yana en büyük araç alımı ihalesi oldu. Bursaray seferlere başladığı 2002 yılında Siemens marka 48 araçla yolcu taşımaya başladı. Daha sonra Bursaray Görükle hattının ihalesiyle birlikte de 2008 yılında Bombardier firmasından 30  araç alımı için sözleşme imzalandı. Tek kalemde 60 hafif raylı sistem aracı ve 12 tramvay alımı için açılan ihaleye Durmazlar firmasının en uygun teklifi vermesi de yerli üretimin dünya markalarıyla rekabet açısından büyük önem taşıyor.
 
ARAÇ BAŞINA YÜZDE 50 TASARRUF
 
Büyükşehir Belediyesi’nin proje danışmanlığında Türkiye’nin ilk yerli vagonunu üretmeyi başaran Durmazlar firmasının ihalede verdiği teklif, aynı zamanda kent kaynaklarının yüzde 50 oranında tasarruf edilmesini sağladı. Bombardier firmasından alınan vagonların tanesine 3 milyon 121 bin Euro ödenirken, Durmazların bir vagon için 1 milyon 634 bin Euro teklif vermesi araç başına yüzde 50’ye yakın tasarruf edilmesine imkan sağlayacak. Durmazlar tramvaylar için de 1 milyon 649 bin 800 Euro fiyat verdi.
 
6 AY İÇİNDE İLK TESLİM YAPILACAK
 
Büyükşehir Belediyesi ihale komisyonu verilen teklifler üzerindeki çalışmaları sürdürürken, ihalenin sonuçlanmasının ardından Durmazlar sözleşme imza tarihini müteakip ilk 6’ncı ayda 2 vagon, 2 tramvay teslim ederek teslimata başlayacak ve 30 ay içinde hafif raylı sistem araçlarını, 14 ay içinde de tramvayların tamamını teslim etmiş olacak.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER