banner51

Bursa'nın Fethinin 690 Yıl Dönümü Kutlandı

Bursa’nın fethinin 690’ıncı yıl dönümü kutlamaları Pınarbaşı Fetih Kapı’da yapılan törenle başladı. Kılıç kalkan gösterisi ve mehter takımı marşlarının ardından törene katılan protokol ve vatandaşlar Tophane Şehitliği’ne yürüdü.

Bursa'nın Fethinin 690 Yıl Dönümü Kutlandı
Fetih salası ile başlayan kutlamalara Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe ile Bursa’daki çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Pınarbaşı Fetih Kapısı’ndaki törenleri ilgiyle izleyen protokol ve vatandaşlar mehter takımı marşlarına eşlik etti. Renkli görüntülerin oluştuğu törende kılıç kalkan ekibinin gösterisi ise nefes kesti. Fetih Kapı’ya çıkan Mehter Takımı ve Kılıç Kalkan ekibi Pınarbaşı’nda renkli görüntülere sahne oldu.
 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasına bu topraklar için canını veren şehitleri anmakla başladı. Şehitler sayesinde kutlama güzelliklerini yaşadıklarını  vurgulayan başkan Altepe şunları söyledi:
 
"Yer yüzünün cennet köşesi Bursa. Bu şehirde yaşamak büyük bir ayrıcalık. Her türlü güzelliğin bulunduğu şehir. Bu şehir kolay fethedilmedi. 23 yıl boyunca Bursa ovasında ecdadımız at oynattı. Ecdadımız burayı almak için büyük mücadele verdi. Ama son günlerine yetişemeyen Osman Gazi Bursa hasretiyle yanıp tutuştu. Bursa ovasından Bursa’yı göstererek, ’Bursa’nın fethine ulaşamazsam beni parlayan gümüşlü kubbenin altına gömün’ dedi. Sonunda o ulaşamadı ve o günlerde Bursa fethedildi. Bursa ilk başkent. Bu topraklarda yaşamak gurur vericidir." 
 
Başkan Altepe’nin konuşmasının ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Tophane’ye kadar yürüdü. Tören, Osman Gazi ve Organ Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane’de yatan İstiklal Şehitleri’ne dua edilmesinin ardından sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER