Bursa'da Çevre Katliamına Uydudan Takip

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kontrollü döküm sahalarına 55 TL ödemekten kaçıp, hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak dere kenarlarına ve tarım alanlarına döken taşıyıcı ve yüklenici hafriyat kamyonlarını uydudan takibe alıyor.

Bursa'da Çevre Katliamına Uydudan Takip
Hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak doğal ortama bırakan kişilere 42 bin, firmalara ise 126 bin lira para cezası kesilirken, 280 hafriyat kamyonuna uydu araç takip sistemine uyumlu, damper hareketlerine duyarlı GPS cihazı taktırıldı.
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi, atık sularını doğal ortama bırakan firmalara uyguladığı online takip sistem ardından hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak doğaya dökerek çevre katliamına yol açan kişi ve firmaları da takibe almaya başladı. Özellikle dere kenarları ve verimli tarım alanlarına kaçak olarak dökülen hafriyatların önüne geçmek için Bursa genelinde 18 adet kontrollü hafriyat döküm sahası oluşturan Büyükşehir Belediyesi, 5 metreküpe kadar olan hafriyatlardan 15, 5-10 metreküp hafriyattan 25,  10-20 metreküp hafriyattan 35a ve 20 metreküpün üzerindeki hafriyatlardan 55 TL  ücret alıyor.
 
55 LİRADAN KAÇANA 126 BİN LİRA CEZA
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen Nisan ayından itibaren Çevre Kanuna göre idari yaptırım için Büyükşehir Belediyesi’ne yetki devri yaparken, bu yetki devri ardından hafriyat dökümü yapan kişi ve firmalar mercek altına alındı. Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesine göre kaçak olarak hafriyat ve moloz dökümüyle çevre katliamına yol açan kişilere 42 bin 232,, firmalara ise 126 bin 296 TL ceza uygulanırken, Bursa’da son 2 ayda 2 kişi ve 2 firmaya para cezası uygulandı. Kaçak döküm yaptığı belirlenen 7 firmayla ilgili işlem yapılırken, bu firmalarla ilgili encümen kararı bekleniyor.
 
Sorunlara kaynağında ve etkin müdahale için hafriyat taşıyan araçların Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi’ alması gerekirken, bu belgeyi almak isteyenlerin ise araç takip sistemine girmesi gerekiyor. UKOME kararıyla hafriyat taşıyan araçlara, uydu araç takip sistemine uyumlu, damper hareketlerine duyarlı GPS cihazı taktırılması zorunluluğu getirilirken, bugüne kadar 280 adet kamyon GPS’le takibe alındı. Bursa genelinde hafriyat taşıyan yaklaşık bin adet kamyonun sisteme alınması için çalışma ve denetimler de aralıksız sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER