Bursa'da 'Beyaz Esaret' Son Buluyor

Bursa’da, bu yıl ilk kez tüm ilçelere bağlı köylerde karla mücadele çalışması yürüten Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu İnegöl İlçesi Sultaniye Mahallesi’ne giden yolu güçlükle açtı. Bursa’da dünden beri sürdürülen çalışmalar sonucu 128 köy yolu ulaşıma açılırken, il genelinde halen 69 köy yolu kar nedeniyle kapalı.

Bursa'da 'Beyaz Esaret' Son Buluyor
Kar yağışının başladığı ilk günden bu yana 17 ilçeye bağlı tüm mahallelerde karla mücadele çalışması yürüten Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kent merkezinde 26 ekip, 256 personelle, kırsalda ise 50 ekip ve 130 personelle, 3 vardiya halinde 24 saat kesintisiz çalışmalarını sürdürüyor.
 
Yapılan çalışmalar sonucu dün saat 16.00’dan bu yana 128 köy yolu daha ulaşıma açılarak, Bursa’daki açık köy yolu sayısı toplam 594’e ulaştı. Bu sabah saat 09.00 itibariyle de 69 köy yolunun kapalı olduğu tespit edildi. Halen Orhaneli, Mustafakemalpaşa, İnegöl, İznik ve Yenişehir’de kapalı olan yolların açılmasına çalışılıyor. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin hummalı çalışmaları sayesinde yolların açılması hastalar için de umut oluyor. Yolların kapalı olması nedeniyle doktora gidemeyen Dağakça ve Uluçam mahallelerindeki iki hasta, Büyükşehir ekiplerinin yolu açmasının ardından hastaneye kaldırıldı.
 
KAR KALINLIĞI 2 METREYİ BULUYOR
 
Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yol açma çalışmalarında en büyük gayreti ise kar yağışından en fazla etkilenen İnegöl’ün yüksek mahallelerinde gösteriyor. Kar kalınlığının yer yer 1.5-  2 metreyi bulması nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı İnegöl’ün Sultaniye Mahallesi’nin yolu da dün yapılan hummalı çalışmalar sonucu açıldı. İş makinelerinin bile güçlükle ilerlediği yol, uzun uğraşlar sonucu kardan temizlenerek ulaşıma açıldı.
 
BAZI İLÇELERDE OKULLAR BUGÜN DE TATİL
 
Bursa Valiliği kar yağışı ve tipi nedeniyle çarşamba ve perşembe günlerinden sonra, Keles, Harmancık, Orhangazi, İznik ve Yenişehir ilçelerinde ilk, orta, lise ve dengi okulları bugün de tatil etti.
 
Valilik ayrıca Büyükorhan ilçesinde taşımalı sistem ile köy okullarında, Merkez Nilüfer, Osmangazi ile Gemlik, İnegöl, İznik, Mustafakemalpaşa ilçelerinde ise sadece taşımalı eğitim yapılan okullarıda eğitime ara verdi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER