Bursa'da Bakımsız Asansörlere Mühür

Bursa’nın merkez Osmangazi Belediyesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile imzaladığı asansörlerin kontrol ve bakımlarının yapılmasını içeren protokol çerçevesinde, ilçedeki 3 bin 500’ün üzerinde asansörü denetliyor. Yapılan denetimlerde, can ve mal güvenliği açısından kullanıma uygun olmadığı tespit edilen 20 binadaki asansörler  zabıta ekipleri tarafından mühürlenerek kullanıma kapatıldı.

Bursa'da Bakımsız Asansörlere Mühür
 
Osmangazi Belediyesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) asansör muayene uzmanları ile birlikte ilçedeki asansörleri tek tek denetliyor. Konut, işyeri ve hastanelerde vatandaşların kullandığı asansörlerde yapılan incelemelerde, ekiplerin hazırladıkları rapor doğrultusunda, periyodik bakımları aksatılan asansörlerin bakımlarının yapılması için konut ya da işyeri sahiplerine süre veriyor. Denetimlerde kullanımı, can ve mal güvenliği açısından tehlikeli olan 20 asansör zabıta ekipleri tarafından mühürlendi.
 
Osmangazi Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Dündar, asansörlerin günlük hayatın vazgeçilmez araçlarından biri haline geldiğini belirterek, düzenli bakımı yapılmayan asansörlerin zaman zaman istenmeyen kazalara, çeşitli yaralanmalara, can ve mal kayıplarına neden olduğunu söyledi. Bu gibi üzücü olaylar yaşanmaması için 2013 yılında TSE ile asansörlerin denetimi ile ilgili bir protokol imzaladıklarını kaydeden Dündar şöyle dedi:
 
"Protokol çerçevesinde, ilçedeki kayıtlı asansörlerin tamamına yönelik bir denetim başlattık. Yapılan denetimler sonucu, periyodik bakımları gecikmiş olanların denetimlerinin yapılması için vatandaşlara süre verilirken, kullanımı sakıncalı olanlar ise zabıta ekiplerimiz tarafından mühürlenerek kullanıma kapatılıyor."
 
Vatandaşların can ve mal güvenliğinin, kendileri için her şeyden önemli olduğunu ifade eden Başkan Dündar, "Yapılan denetimler sırasında mühürlenen asansörler, gerekli bakımın yapılmasının ardından yeniden kullanıma açılıyor. Vatandaşlarımızdan, kendi can ve mal güvenlikleri açısından, bu konuda daha dikkatli ve hassas davranmalarını, görevli ekiplerimize da yardımcı olmalarını istiyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER