Bursa'da 29 Kişi Gözaltına Alındı

Bursa’da, 10 Ekim’de Ankara’daki terör saldırısının birinci yıldönümü dolayısıyla düzenlenmek istenen yürüyüşe polis izin vermedi. Görüşme yapılırken bir grup uyarılara rağmen barikatı aşıp yürümek isteyince polis müdahale etti. Kafelerden sandalye ve şişe de fırlatan gruptan 29 kişi gözaltına alındı.

Bursa'da 29 Kişi Gözaltına Alındı
Geçen yıl 10 Ekim’de Ankara’da düzenlenen terör saldırısını protesto amacıyla aralarında CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman’ın da aralarında bulunduğu DBP, ÖDP, HDP’li bir grup, Setbaşı’ndan Heykel’e yürüyüş yapmak istedi. Polis ekipleri, yürüyüşün Olağanüstü Hal uygulamasına aykırı olduğunu bildirirek izin vermedi. Polis ekipleri, milletvekilleri ve partililerle Setbaşı’ndaki Mafel’de görüşme yaparken, bir grup, uyarılara rağmen barikatı aşarak yürüyüşe geçti. Yapılan anonslara rağmen yürüyüşü sürdüren gruba polis müdahale etti. Bu sırada göstericilerden bazıları yol kenarındaki kafelerden polislere sandalye ve şişe fırlattı. Çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesiyle 29 gösterici gözaltına alındı. Müdahaleyle göstericilerin bir bölümü ara sokaklara dağılırken, polis milletvekillerini bölgeden uzaklaştırdı.
 
CHP İL BAŞKANININDAN TEPKİ 
CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, 10 Ekim’de Ankara’daki terör saldırısının birinci yıl dönümü dolayısıyla kentte düzenlenmek istenen yürüyüşe polisin müdahalesini eleştirerek, "Bursa’da son dönemlerde hiçbir demokratik etkinlik başvurusuna izin verilmemesi, izin almak için yapılan randevu taleplerinin karşılıksız kalması sonucu yaşanan bu olayın sorumlusu demokratik hakkını kullanmak isteyen yurttaşlar değil, OHAL’i keyfi uygulamalarda da kullanan iktidardır" dedi. Özdemir, ifade özgürlüklerini kullandıkları için gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını da istedi.

GÖZALTINDAKİ İKİ AVUKAT OY KULLANMAYA GETİRİLDİ

Bu arada, Bursa’daki izinsiz gösteri sırasında gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi üyeleri Arzu Sertan ve Çağatay Budak polis kontrolünde Bursa Barosu Genel Kurulu’nun yapıldığı Akademik Odalar Yerleşkesi’ne getirildi. Avukatlar baro seçimleri için oy kullandıktan sonra tekrar Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Baro seçimlerine katılan avukatlar, meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER