Bursa İpeği Hayat Buluyor

Bursa’da yerli kozadan ipek üretimi yeniden faaliyete geçen eski tesislerle hayat buluyor. Tesisleri ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Parti’li Recep Altepe, dut ağacı ekiminden eski ipek atölyelerinin parlak günlerine döndürülmesine kadar Bursa’da ipekböcekçiliğini tekrar zirveye taşıyacak bir dizi çalışmanın içerisinde olduklarını açıkladı.

Bursa İpeği Hayat Buluyor
Başkan Altepe, Muradiye’deki eski ipek fabrikasında incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas’la birlikte fabrikanın tüm üretim birimlerini gezen Başkan Altepe, eksiklikler ve yapılması gerekenler hakkında işletme sahibi Mehmet Ünal’dan bilgi aldı. Muradiye’deki eski ipek fabrikasının sahibi Mehmet Ünal, Bursa’nın doğal ipek üretiminde halen dünyanın en önemli kenti konumunda bulunduğunu belirterek, Ünal, şöyle dedi:
 
"Dünyada bu şekilde üretim yapan sadece 2 yer var. Bir tanesi Bursa, diğeri Özbekistan’ın Fergana şehri. Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’u fethedene kadar domatesin ne olduğunu bilmiyordu fakat o dönemde sarayda ipek kumaşları kullanılıyordu. O kadar eskiyiz yani. 15 asırdan beri var olan bir kültürü büyükşehir belediyesinin desteğiyle yaşatmaya çalışıyoruz."
 
İLK ADIM DUT AĞACI
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, Bursa’nın en önemli markalarından birinin ipek olduğunu kaydetti. Dünyanın en yumuşak ve özellikli ipeğinin asırlardır Bursa’da üretildiğini, bu nedenle Bursa kumaşlarından vergi alınmadığını hatırlatan Başkan Altepe, ipeği tekrar eski şaşaalı günlerine döndürmek için bir dizi çalışma başlattıklarını bildirdi. Kentin marka değerinin oluşmasında büyük payı bulunan ipekböcekçiliğinin mutlak surette canlandırılacağını ifade eden Altepe, çalışmalara şehrin ipekböcekçiliğiyle uğraşan eski ailelerini örgütlemekle, her biri onlarca yıllık mazisi bulunan işletmeleri tespit etmekle başladıklarını söyledi. Başkan Altepe, “Bursa’da özellikle Muradiye, Hamzabey, Demirkapı, Mollaarap gibi bölgelerde eski üretim tesislerimiz var. Asırlarca bu işle meşgul olmuş, birikimli ailelerimiz mevcut. Onlarla birlikte koordineli çalışarak, BUSMEK kurslarımızla birlikte adımlar attık. İlk olarak belirli bölgelere, hammadde için dut ağaçları dikeceğiz” dedi.
 
"İŞLETMELER CANLANACAK"
 
Başkan Altepe, kent merkezinde bulunanve ilgisizlik nedeniyle kullanılamaz hale gelen tesislerin canlandırılması, bu tesislerin makine parkuru anlamında desteklenmesi gibi çalışmaların da hazırlıklar kapsamında bulunduğunu kaydetti. Bu nedenle Muradiye’de kurulan eski ipek fabrikasını ziyaret ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Burası da Bursa’nın en eski ipekli kumaş atölyelerinden. Şimdi bizimle birlikte canlanmış olacak. İşletme sahibi Mehmet Ünal’la birlikte çalışmaları sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman yanlarında olacağız” diye konuştu.
 
Gittikleri her yerde kendilerine Bursa ipeğinin durumunun sorulduğunu, atacakları adımlarla birlikte bu tür yaklaşımların tarihe karışacağını belirten Başkan Altepe, “Önümüzdeki günlerde Bursa’nın birçok yerinde üretilen iplikler ürüne dönüşecek. Pazara çıkardığımız ürünler, turizm ve ticaretimize büyük katkı sağlayacak. Şehrin tanıtımını pekiştirecek. Kırsal kalkınmanın her alanında bulunan Büyükşehir Belediyemiz, bu alanda da aktif rol oynayacak” dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER