Burası Antalya!

Yaylada tablo gibi kar manzarası...

Burası Antalya!

Turizm kenti Antalya'da kavurucu sıcaklar sahilde yaşayanları bunaltırken, yaylalara çıkan yörüklere ise kar geçit vermiyor. Antalya'nın doğu ilçeleri Gündoğmuş, Akseki ve İbradı'nın ortasında yer alan yaylalardaki kar manzarası, tabloları aratmıyor.

Hava sıcaklığının 40 derecenin altına düşmediği Antalya'da yaylalardaki kar görenleri hayrete düşürüyor. Doğu ilçeleri Gündoğmuş, Akseki ve İbradı'nın orta kesiminde yer alan Karıngöl, Güzelbağ ve Eğrigöl yaylarına çıkanlar, eşsiz manzarayla bütünleşen ve kalınlığı 1 ile 5 metreyi bulan karda keyif yapıyor. Bölgeye gitmeye çalışanlar, ancak greyderlerin karı temizleyerek yol açması sonucu yaylalara ulaşabiliyor.

Antalya'nın karlı yüzünde en büyük sıkıntıyı ise çobanlar çekiyor. Akseki'de karla kaplı yayla yollarının yeni açıldığını belirten çoban 46 yaşındaki Adil Kılıç, iklim değişikliği nedeniyle haziran ortası gelmesine rağmen yaylaya yeni çıktıklarını belirtti. Yolların geç açılmasından şikayet eden çoban Kılıç, "Biz bu sene yaylaya çıkmakta geç kaldık. Yollarda kar çok, yolları açtık açıyoruz dediler ama bu zamana kadar açmadılar" diye konuştu.

Alanyalı çoban 72 yaşındaki Ali Şahin ise haziranda yaylaya çıktıklarını, yaylaların karından, otundan ve suyundan tam olarak faydalanamadıklarını açıkladı. Güzelbağ yaylasında oturan 60 yaşındaki İdris Saraç da hava ve iklim şartlarından dolayı karlı yaylalara araç yerine aşek ya da at sırtında çıkabildiklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER