Bulduk Bulduk Ne Buldunuz?

Samsun’un Terme ilçesine bağlı Taşlık köyü sakinleri, Kargalı Gölü kenarında doğalgaz bulduklarını iddia etti. Yetkililerin ‘metan gazının sıkışmasıyla ortaya çıkan gaz’ olduğunu söylemesine rağmen köylülerin bahçelerinden çıkarttığı gazları 15 yıldır evlerinde kullandığı belirtildi.

Bulduk Bulduk Ne Buldunuz?

 

Devletin buradan çıkan gazı kullanması gerektiğini belirten Muhammed Akkuş (28), “Geçen hafta pazar günü birkaç arkadaş buralardan geçerken topraktan su sesi geldiğini duyduk. Önce su zannettik sonra buraların kurak bir arazi olduğunu düşündüğümüzden burada su olmayacağını anladık. Daha sonra kazdığımızda suyun köpürdüğünü gördük. Ardından çakmak çaktık ve alev alıp yanmaya başladı. Türkiye’de insanlar doğalgaz zamlarından yakınıyorlar. Rusya’nın karşısındaki Terme ilçemizde güzel bir yer altı kaynaklarımız varken neden başka yerlerden halen gaz alıyoruz? Kendi zenginliklerimizden yararlanalım. Büyüklerimiz bu gazın yaklaşık 15 yıldır olduğunu söylüyorlar. Yakın çevre köylerde vatandaşlarımız toprak altından hat çekip evlerinde kullanıyorlar” dedi.
 
Civar köylerdeki vatandaşların bu gazı evlerine boru döşeyerek kullandığını ifade eden Ayhan Temiz (48), “Civar köylerdeki insanların odun kullanmadan, tüp almadan evlerinde bu gazı kullandıklarını biliyoruz. Yetkililerden bugüne kadar hiçbir çalışma yapan olmadı. Yetkililer ’Metan gazı sıkışması’ deyip konuyu kapattı. Bu bir kaynaktır, bunun değerlendirmesini istiyoruz. Devlet herhangi bir şey yapmazsa bizde köy halkı olarak birlik ve beraberlik olursa bunu boru vasıtasıyla köyümüze taşırız” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2013, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER