'Bu Yasa Vergi Affı Yasası Değil'

Esnafın ve mükelleflerin bilgilendirilmesi amacıyla ’Yeni Torba Yasa Size Ne Getirdi’ konulu toplantıda konuşan Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun, vergi mükelleflerinin vergi borçlarının yapılandırılması konusunda çıkan yasanın bir af yasası olmadığını söyledi.

'Bu Yasa Vergi Affı Yasası Değil'
Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapılan ’Yeni Torba Yasa Size Ne Getirdi?’ konulu toplantıya Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun , Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Nurettin Nacar, Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Nasır Durmaz ve Kocaeli Ticaret Odası üyeleri katıldı.
 
’AF YASASI DEĞİL
 
Erhan Coşkun konuşmasında, geçtiğimiz ay yürürlüğe giren vergi borçlarının yapılandırılması kapsamında borçlu mükelleflerin borçlarının yapılandırılarak taksitle veya peşin olarak ödenebilmesi açısından önemli ölçüde imkan sağlandığını söyledi. Yasanın bir af yasası olmadığını söyleyen Coşkun konuşmasını söyle sürdürdü:
 
"Bu yasa bir af yasası değildir. Bu yasada 3 yıl gibi bir sürede borçların ödenmesine imkan tanımakta. Kocaeli’nde 320 bin borçlumuz var. Bu yasaya göre yüzde 70 lik borçlu bu yasadan yararlanabilecek durumda. Borçlu durumda olanlar bir dilekçe vermeyle borçlarınız yapılandırabilecek. Borçlu mükelleflerle irtibat sağlamakta güçlük çekiyoruz. Herkez kamuya borcum varmı şeklinde kendini bir sorgulamalıdır. " 
 
18 AYA VARAN TAKSİT İMKANI
 
Mükelleflerin borçlarını 6 ile 18 aya kadar yapılandırma imkanına sahip olduklarını söyleyen Kocaeli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Nasır Durmaz ise konuşmasında, "Torba yasa 145 maddeden ibaret. Yapılandırılan borçlar 6,9,12 veya 18 taksit ödeme imkanı getirilmiştir. Aylık değişim oranları esasa alınarak hesaplanacak tutar için peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar ödeme imkanı getirilmiştir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER