banner51

Bu Koro 11 Dilde Şarkı Söylüyor

Samsun’da kurulan, Türkiye’de ilk olan ve yarısı taşımalı eğitimle köylerden gelen 28 öğrenciden oluşan Ladik Çocuk Korosu, 11 farklı dilde şarkı seslendiriyor.

Bu Koro 11 Dilde Şarkı Söylüyor

 

Samsun’un Ladik ilçesinde, Atatürk İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Ufuk Gökcan tarafından “Aynı Toprağın Farklı Ezgileri” başlıklı bir proje hazırlandı. “Dünden Bugüne Söylü-Yorum” sloganlı proje kapsamında “Ladik Çocuk Korosu” kuruldu. Ladik Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle hayata geçen proje çerçevesinde kurulan Ladik Çocuk Korosu, uzun bir çalışma döneminin ardından sahneye çıkmaya başladı. Türkiye’de ilk olan ve yarısı taşımalı eğitimle köylerden gelen 28 öğrenciden oluşan koro, 11 farklı dilde şarkı seslendiriyor.
 
Ladik Çocuk Korosu, Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneye çıktı. Konseri İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora, Ladik İlçe Kaymakamı Kadir Perçi, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, Ladik İlçe Milli Eğitim Müdürü Yunus Derekaya, Ladik Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Natır, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaş izledi. "Aynı Toprağın Farklı Ezgileri" konserinde ilk ve ortaokul öğrencilerinden oluşan 28 kişilik koro, Müzik Öğretmeni Ufuk Gökcan yönetiminde; Türkçe, Gürcüce, Çerkezce, Lazca, Arapça, Ermenice, Makedonca, Arnavutça, Rumence, Zazaca ve Azerice olarak şarkılar seslendirdi. Türkiye’de kendi alanında bir ilk olan koronun konserinde seslendirilen parçalara halk dansları da eşlik etti. Konserde üstün performansları ile dikkat çeken ve profesyonelleri aratmayan koro, izleyicilerden büyük alkış aldı.
 
Projeyi hayata geçiren Müzik Öğretmeni Ufuk Gökcan yaptığı açıklamada, ülke sınırları içerisinde yaşayan kültürel zenginlikleri yaşatmak için 11 dilde şarkılar seslendirdiklerini söyledi. Koronun 2012 yılında hayata geçtiğini dile getiren koro şefi Ufuk Gökcan, “Türkiye’de bir ilk olan projemiz uzun bir çalışma döneminden geçti. Türkçe’nin dışında 10 farklı dilli analiz etmemiz, dillerle ilgili bilgileri, kültürleri edinmemiz, sözleri dikte etmemiz ve bunları enstrümanlara yansıtmamız uzun bir süre aldı. Ladik’te bulunan bütün ilkokullarda ve orta öğretimdeki okullardan öğrenciler seçtik ve sinerji meydana getirmek istedik. Toplam 28 öğrencimiz var. 28 öğrencimiz Lazca, Gürcüce, Rumence, Azerice, Arnavutça, Makedonca, Ermenice, Arapça, Zazaca ve Çerkezce dillerinde şarkılar seslendiriyorlar. Bu şarkılar hepsi farklı dillerde olsa da kulağımıza yabancı gelmeyen, hepimizin yüreğinde tınlayan ezgiler. Bir yandan kültürel dilleri kendi orijinal dillerinde sunarken, aynı zamanda halk oyunları ile görsel anlamda bir şölene çeviriyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER