banner24

Bu Kermes, Hayvanlar İçin

Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veterinerlik Fakültesi ve Kayseri Hayvanları Koruma Derneği (KAYHAKDER) tarafından, geliri sokak hayvanları için kullanılacak bir kermes düzenlendi.

Bu Kermes, Hayvanlar İçin
 
Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Çağrı Çağlar Sinmez, Erciyes Üniversitesi ile Kayseri Hayvanları Koruma Derneği’nin, sokak hayvanlarına yardım için ortaklaşa düzenlediği kermesin ilk olduğunu söyledi. Yrd.Doç.Dr. Sinmez, şöyle dedi:
 
"Öncelikle, okulumuzda veteriner hekim olacak öğrencilerimizin hayvan sevgisi ve hayvanların korunması konusundaki duyarlılıklarını geliştirmek, ayrıca şehir ve Türkiye genelinde bir farkındalık oluşturmak, hayvanlara nasıl yardımcı olabiliriz, sokak hayvanlarının yararına neler yapabiliriz düşüncesiyle bu kermesi düzenlemiş bulunmaktayız. Kermesimizden elde edilecek gelir de, Kayseri Hayvanları Koruma Derneği vasıtasıyla sokak hayvanlarının tedavi ücretlerinde ve onların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için harcanacak. Kermeste satışı yapılan yiyecek ve el ürünleri biz hazırladık. Başta öğrencilerimiz, akademik personelimiz, personelimizin hanımları, dernek üyeleri ve hayvanseverler tarafından kermesteki bu yiyecekler ve el işleri hazırlandı. Yoğun bir katılımla da bu ürünler satıldı. Bundan sonraki benzer etkinliklerde de hayvanseverleri görmekten mutluluk duyacağız."
 
KAYHAKDER Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Sicimoğlu da, derneğin Kayseri’de özellikle sokak hayvanları için faaliyet gösterdiğini ‘Satın alma, sahiplen’ sloganı ile hareket ettiklerini anlattı. Sicimoğlu, şöyle konuştu:
 
"Bu kentte yaşıyoruz ama bir de sokak hayvanları var. Bunları görmezden gelmememiz gerektiğini vurguluyoruz. Sokak hayvanları için bağış toplamakta zorlanıyoruz. Bağış toplarken, kedi, köpek için dediğimiz zaman insanlar geri çekiliyor. Bağışta sıkıntı olduğu için bu tür kermes gibi etkinlikler yapılıyor.  İnsanlar, hayvanları satın almasın, sahiplensin. Sorumluluk bilinciyle sahiplensinler. İnsanlar, ‘bakacağım’ diye alıyor, sonra terk ediyorlar. Bakamıyorlar çünkü. Nasıl ki çocuğunuzu dünyaya getirirken, bir sorumluluk duygusuyla dünyaya getiriyorsanız, onları sokağa bırakmıyorsanız, köpekler, kediler de aynı şekilde. Onlar da bir can, onlar da bizim. Onun için onlara sahip çıkalım, baş edemediğimiz zaman sokağa bırakmayalım."
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER