'Bu Coğrafyada Birlikte Yaşamaya Mecburuz'

Bursa’nın Mudanya İlçesi’ne gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "Türk-Kürt hep beraber bu coğrafyada birlikte yaşamaya mecburuz" dedi.

'Bu Coğrafyada Birlikte Yaşamaya Mecburuz'
Mudanya İlçe Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Mudanya Mütarekesi’nin 92’nci yıldönümü kutlamalarına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, burada yaptığı konuşmada CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki son 4-5 gündür süren olaylar nedeniyle, önemli bazı görüşmelerde bulunacağı için kutlamalara gelemediğini söyledi.1922 tarihli Mudanya Mütarekesi’nin yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu öncesi son derece önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayan Koç, "Mudanya’da atılan imzalar aslında bir tek silah atmadan Doğu Trakya ve boğazların yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğine bırakılması anlaşmasıydı ve kalıcı bir barışı da kapsıyordu. 1918’deki Mondros Mütarekesi’nin bize dayattığı koşulları, 1’inci Dünya Savaşı’nın yenilgiyle çıkan ülkesi, o savaşı kazanan muzafferlere karşı Mudanya’da mütareke masasında kendi bağımsızlığını tescil ettiriyordu. Ondan sonra da 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in kuruluşuyla farklı bir döneme geçildi" diye konuştu. Tarihin çok iyi bilinmesi ve kavranması gerektiğini ifade eden Koç, bugün yaşanan süreçte ortak tarihten husumet çıkartan siyasetçiler olduğunu söyledi. Koç, "Bu tarih hepimizin tarihi ve bütün gerçekler ortada. Bugün yaşanan karmaşada, etnik temelde yani o mücadeleyi veren insanlar hiçbirisi benim aşiretim, benim inancım, benim mezhebim, benim etnik kökenim demediler. Hep beraber bir araya geldiler ve bir ülkenin bağımsızlığı için kuruluşu için mücadele ettiler. Baktığımızda bu ortak tarihe, gerçeklere, bir de bu coğrafyanın bize dayattığı koşullara baktığımızda, bugün orta yerde karmaşa yaratmaya çalışan tüm grupların biz Türk-Kürt hep beraber bu coğrafyada birlikte yaşamaya mecburuz. Eşit hukuku paylaşan, eşit birer cumhuriyet yurttaşı olarak demokratikleşerek, özgürleşerek, siyaset yoluyla baskı kurmadan hep beraber 76 milyon insanın, 76 milyonda bir tapusunu cebinde olduğu bir ülkede yaşıyoruz" dedi.
 
Savaş meydanlarının sonuçta mühürlendiği son noktanın müzakere masaları olduğunu kaydeden Koç, "Hep beraber aklı selim içerisinde, sağduyu içerisinde hiçbir kışkırtmaya kapılmadan bu süreçlerde kimin eli kimin cebinde belli olmaz farklı kışkırtma noktaları vardır. Zaten bölge, Suriye’deki olayların ağırlık kazanmasıyla son derece karışık ve kullanılabilir bir bölge haline döndü, herkes sağduyusunu koruyacak ve hep beraber kardeşce bu ülkde yaşayacağız. Demokrasimizi geliştireceğiz. Bize o tarihteki mücadeleyi yaparak buraları bize vatan olarak bırakan herkese de minnetlerimiz şükranlarımızı ve Allah’tan rahmet dileklerimizi tekrar sunuyorum" dedi.
 
Daha sonra söz alan İsmet İnönü’nün torunu ve CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, 1922’de başlayan barış sürecinin sonsuza kadar devam etmesini dileyerek, "Savaş yapmak çok zor ama barışı yapmak çok daha zor. Atatürk ve İnönü’nün torunları olarak bu barış sürecinin devam edeceğine inanıyorum" dedi.
 
Etkinliğe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç,  CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın yanı sıra, Bursa Milletvekilleri Turhan Tayan, Sena Kaleli, İlhan Demiröz, Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Konuşmalarının ardından protokol üyeleri Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni gezerek, mütarekeye imza koyan İsmet İnönü ve yabancı kuvvet komutanlarının mütarekeyi imzaladıkları masa başındaki balmumundan yapılan heykellerinin yanında anı fotoğrafı çektirdiler.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER