Bozkır'dan Papa Açıklaması

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Bayrampaşa Belediyesi’ni ziyaret etti. Bozkır ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

 
Volkan Bozkır, Papa Francesco’nun Ermeni soykırım iddialarına yönelik ifadeleriyle ilgili olarak, "Papalık makamı insanların dini inançlarını güçlendirmek, manevi dünyalarını zenginleştirmek ve insanlar arasında her türlü ihtilafı ortadan kaldırmak ve dünyaya güzellikler katmak için çalışması gereken bir makamdır. Ancak Papa Fransuva’nın yaptığı açıklama tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek, yanlış bir açıklamadır" dedi.
 
Bozkır, "Gerçekten tamamen ihtilaflı olan, tarihi hiçbir belgeye dayanmayan ve bunun kabul edilmesi mümkün olmayan böyle bir açıklamayı Türkiye hiçbir şekilde kabul etmeyecektir ve yok farz edecektir. Kırk sene çalıştığım Dışişleri Bakanlığı’nda arkadaşlarının yanımda şehit olmuş olaylara şahit olmuş bir kişi olarak, Asala terörüne de, Papa’nın açıklamalarının bir anlamada destek verdiğini, prim verdiğini görmekten de üzüntü duyuyorum. Türkiye olarak, Türk milleti olarak tarihimizin hiçbir dönemiyle ilgili utanç duyacağımız hiçbir an yoktur. Ve bununla ilgili olarak bütün arşivlerimiz açıktır. Dünya akademisyenleri gelip Osmanlı arşivleri olsun, Türkiye Cumhuriyeti arşivleri olsun hepsini inceleme imkanına sahiptirler" diye konuştu.
 
"BUNU DA ŞİDDETLE KINIYORUM"
 
Volkan Bozkır, "Bizim bütün incelemelerimiz sonucunda da 1915 yılında iddia edilen olaylarla ilgili hiçbir kanı, hiçbir bulgu bulmuş değiliz" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu nedenle Papa Fransuva’nın yaptığı bu açıklamaları gerçekten talihsiz olarak nitelendiriyorum. Biliyorsunuz Papa Fransuva aslında bir Arjantin vatandaşıdır. Ve Arjantin’in Yahudi soykırımının en büyük icracıları olan Nazi önde gelenlerine, işkencecilerine kucak açmış bir ülke olduğunu burada hatırlatmakta fayda görüyorum. Ve Papa Fransuva’nın da herhalde milletler üzeri vatandaşlıklar üzeri olan kimliği yerine Arjantin vatandaşlığından kaynaklanan böyle bir hissiyat içine girdiğini düşünüyorum. Arjantin’de maalesef Ermeni diasporası medyaya hakim, iş dünyasına hakim bir konumdadır. Ve papanın herhalde geriye doğru bakarak belki bu sözlerini düzeltme ihtiyacı hissedebileceğini de düşünüyorum. Her bakımdan, Türkiye bakımından kabul edilmesi mümkün olmayan, yok hükmünde bir açıklamadır. Bunu da şiddetle kınıyorum."
 
Öte yandan, Bozkır, diplomatik bir etkisi olur mu sorusunu "Hiçbir etkisi olmaz" diye cevapladı.
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER