Borç Yüzünden Parkeler Söküldü

Muğla'nın Milas ilçesinde belediye bir vatandaşın arazisi üzerine yaptığı yolla ilgili davayı kaybedince yola döşediği parkeleri söktü.

Borç Yüzünden Parkeler Söküldü
Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Ören beldesindeki Kakmış mevkinde bin 700 metrekarelik alan içinde yaya ve araç yolu bulunan arsa mahkemelik oldu.
 
Alanın 700 metrekaresinde bulunan parkelerin kendi arazisinde yer aldığını ileri süren müşteki Güler Erdoğru, Ören Belediyesini mahkemeye verdi.
 
Davaya bakan mahkeme, özel arazinin de bulunduğu alanın ya eski haline getirilmesini ya da bilirkişi raporuyla 510 bin lira olarak belirlenen bedelin hak sahibine ödenmesi gerektiğine hükmetti. Kararın ardından davacı Erdoğru, Ören Belediyesi banka hesaplarına haciz koydurdu.
 
 
Ören Belediye Başkanı Kazım Turan, mahkeme kararı gereğince yolun eski haline getirilmesi için talimat verdi. Yoldaki parkeler belediye ekiplerince sökülerek, eski haline getirildi. Vatandaşlar yeni parke döşenen yolun eski haline getirilmesine anlam veremeyince Turan, mahkeme kararını, yola eklenen bir levhayla duyurdu. Bu arada, arazi sahibi de alanı araç ve yaya trafiğine kapatmak amacıyla duvar ördü.
 
Turan, sürecin sonuçlanmasının ardından, belediyeye ait arazinin de kararın içinde değerlendirilerek bedelin 510 bin lira olarak belirlendiğini, bu nedenle davacının talebiyle belediye hesaplarına haciz koydurulduğunu belirtti.
 
Turan, "Biz haciz kararının kalkması için kararı temyize götürdük, ama henüz sonuçlanmadı. Bu arada mahkemenin istediği doğrultuda yolu eski haline getirerek parkeleri söktük. Beldede yaşayan vatandaşlarımız da bize yolun neden eski haline getirildiği yönünde çok sayıda soru sorunca, mahkeme kararını anlatan biçimde bir levhayı buraya koyduk" diye konuştu.
 
Levhada şu bilgilere yer verildi:
 
"Bu yolun geçtiği 707 parsel nolu gayrimenkulün sahipleri tarafından açılan kamulaştırmasız el atmanın önlenmesi davasında Milas 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2010-749 esas, 2013-277 karar sayılı takdir olunan 510 bin lira (faizler hariç) tazminat bedeli, belediyemizin içinde bulunduğu mali sıkıntı nedeniyle şu anda ödenemediği için, yol döşemesi kaldırılarak gayrimenkul eski haline getirilmek zorunda kalınmıştır."
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER