Bonzai Hakkında Şok Gerçekler

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Ekemen, "Bonzai denilen uyuşturucu içerisinde böcek ilacı, fare zehri ve diğer kimyasal maddeler var. İçilmese, solunsa dahi insanları öldürecek çok güçlü zehir bunlar" dedi.

Bonzai Hakkında Şok Gerçekler
Doç. Dr. Serdar Ekemen, Türkiye’de 2010 yılından beri bonzai adlı sentetik uyuşturucu maddenin piyasada olduğunu ancak ilk ölümcül vakalarla geçen yıl Haziran ayında karşılaştıklarını söyledi. Bonzai üretenlerin sürümden kazandıklarını ifade eden Ekemen, "Baronlar bu işin içerisine girdiğinde piyasada müşteri kaybetmemek adına cahilce, ne yaptıklarını bilmeden insan sağlığıyla oynamaya devam ediyorlar maalesef. Ellerinde ne varsa kimyasal maddelerden herhangi birisinin, çoğunlukla böcek ilacı oluyor, sadece böcek ilacı böcekleri öldürmez insanları da öldürüyor tabi. Fare zehri veya aklınıza gelebilecek fosfat türü maddeleri indirip piyasaya veriyorlar. Sürümden kazanıyorlar tabiri caizse" diye konuştu.
 
BİR İKİ NEFESİ BİLE YETERLİ OLUYOR
 
Zehrin veya uyuşturucunun iyisi diye bir şeyin olmadığını söyleyen Doç. Dr. Serdar Ekemen gençlerin uyuşturucudan uzak durmalarını istedi. Doç. Dr. Ekemen şunları söyledi:
 
"İçtiğiniz böcek ilacı sadece böcekleri öldürür, insanları öldürmez diye bir kural yok. İçilmese solunsa dahi insanları öldürecek çok güçlü zehirler bunlar maalesef. Bir nefes iki nefes bile yeterli olabiliyor. Hatta öyle vakalarla karşılaştık ki hayatımda görmediğim kas yıkım enzimleri gördüm. Her insan sıkıntıya düşebilir. Ama ciddi anlamda bunların çözümünün yine ilaçla ve hekim ile çözülebilecek yolları denemeleri lazım. Gençler bu maddelerin kullanımı, ’Bende bir şey yapmıyor, ben çok güçlüyüm, kendimden eminin, istediğim zaman bırakabilirim’ zihniyeti ile yola çıkarak hareket ediyorlar veya macera olsun diye başlıyorlar ve bağımlı hale geliyorlar. Zaman içerisinde bu insanlar giderek şizofreni, psikoz, aklınıza gelebilecek türlü türlü psikiyatrik problemler yaşamaya başlıyorlar. Bu iş sadece bağımlılık değil. Çünkü kalbe, beyne ve diğer organlara verdikleri zararın dışında aslında ruhsal anlamda da beyinde ciddi kayıplar yaşanıyor."
 
Uyuşturucu kullanma yaşının 14, hatta 12’lere kadar düştüğünü söyleyen Doç. Dr. Serdar Ekemen, "Bizde yatan bir hastanın ise 9 yaşından beri uyuşturucu kullandığını öğrendiğimizde şoke oluyoruz. Bize gelen 25’e yakın bonzai vakasının bir tanesini kaybettik. Çok hızlı, çok ağır seyreden ve içimizi sızlatan bir vakaydı. Hiç gelemeyen de var, parklarda, bahçelerde, yıkık dökük inşaatlarda ölü bulunanlar da az değil" dedi.
 
UYUŞTURUCUNUN İÇERİSİNDE BÖCEK VE KARINCA ZEHRİ ÇIKTI
 
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi’nde görevli Emniyet Amiri Ayhan Demirtaş da bir süre önce Eskişehir’de düzenledikleri uyuşturucu operasyonunda bir şüphelinin evinde yapılan aramada ele geçirilen uyuşturucu maddenin içerisinde böcek ve karınca zehri olduğunu belirlediklerini söyledi. Demirtaş şöyle devam etti:
 
"Son zamanlarda bonzai isimli maddenin kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başladı. En son yapmış olduğumuz sokak satıcılarına yönelik operasyonda bir kişinin evinde böcek ve karınca zehrinin katılarak uyuşturucu madde yapıldığını gördük. Bu maddeler de gençlerimize verilmektedir. Gençlerin uyuşturucu ve uyarıcı maddenin her türlüsünden uzak durmalarını sağlıkları açısından tavsiye ediyoruz."
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER