'Bolu Su Sıkıntısı Yaşamayacak'

Bolu Belediye Başkanı AK Parti’li Alaaddin Yılmaz, mevcut Gölköy Barajı’na Karadere suları ve Çele Barajı’nın bağlanmasıyla 1 milyon kişiye yetecek su olacağını belirterek, "Hem Türkiye hem dünya susuzluk çekse bile Bolu bu sıkıntıyı yaşamayacak" dedi.

'Bolu Su Sıkıntısı Yaşamayacak'
Bugün basın toplantısı düzenleyen Alaaddin Yılmaz, Türkiye genelinde yaşanan kuraklık ve susuzluk problemlenin yıllar boyunca Bolu’da yaşanmaması için gerekli planlamaları yaptıklarını söyledi. İki dönemdir belediye başkanlığı yapan Alaaddin Yılmaz göreve gelmeden önce arsenikli su içildiğini iddia ederek, "Biz belediye başkanı olmadan önce Bolu, Çaygökpınar köyünden gelen arsenikli olan ve içilmesi yasak olan kuyu suyunu içiyordu. Bolu gibi bir yerde kuyu suyunun içilmesi komikti. Bolu dışarıdan bakıldığında ormanların bulunduğu, şarıl şarıl suların aktığı bir yer olarak görünüyor. Ama Bolu’nun doğu tarafındaki suların tamamı Ankara’ya, Batı tarafındaki suların tamamı da İstanbul’a İSKİ’ye verilmiş. Biz belediye başkanı olduğumuzda Bolu bu durumdaydı. Gölköy’den suyu alarak arıtma tesisinde arıtarak içirmeye başladık" dedi.
 
Çele Barajı projesi ve Karadere mevkiindeki kaynak suyunun Bolu’ya getirilmesi için çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, "Çele Barajı’yla ilgili Devlet Su İşleri ile birlikte işlemler yapıldı ve hazır hale getirildi. Karadere sularının tahsisi için tam 10 yıl uğraştık ve şu an projelerini aldık. 2 bin 400 metrelik tünelle Bolu’ya kaliteli bir su gelmiş olacak ve benim hayalim o su" diye konuştu.
 
’DÜNYA SUSUZLUK YAŞASA BİLE SIKINTI YAŞAMAYIZ’
 
Yılmaz, mevcut Gölköy Barajı’na Karadere suları ve Çele Barajı’nın tesislere bağlanmasıyla su sıkıntısı yaşanmayacağını açıklayarak, şöyle konuştu:
 
"Çele Barajı, Karadere suları ve Gölköy Barajı birleştiğinde 1 milyon nüfusa yetecek kadar suyumuz olacak. Bolu’nun gelecekteki nüfusunun 400 bini geçmeyeceğini hesap edersek hem Türkiye, hem dünya susuzluk çekse bile Bolu bu sıkıntıyı yaşamayacak. Böyle bir planlamayı yapmış bulunmaktayız. Seben ve Aladağ gölünün suyu da cazibe yoluyla Bolu’ya gelebilir. Bunun hesabını bile daha yapmadık"
 
Gölköy Barajı’nda sıkıntı yaratacak bir durumunun olmadığını söyleyen Yılmaz, "Şu an Türkiye genelinde bir kuraklık var ve hepimiz bundan etkilenme durumundayız. Şu an Gölköy baraj gölünde sıkıntı yaratabilecek bir durum yok. Ama bir sıkıntı bile olsa anında tedbir alabilecek durumdayız. Biz Abant’a kadar olan bölgeyi mücavir alan içine aldık ve bunun için İSKİ’den izin aldık. İSKİ şu an buralarda egemen. Biz İSKİ’ye giden ve Hasanlar barajını besleyen Karadere sularının Bolu’ya akıtılmasını sağladık. Bu inanılmaz bir başarıdır" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER