banner9

Boğa 50 Bin Liraya Satıldı

Artvin’deki geleneksel boğa güreşlerinde birçok kez sahibine birincilik kupası kazandıran 800 kilogramlık ’Rüzgar’ isimli boğa, 50 bin TL’ye satıldı.

Boğa 50 Bin Liraya Satıldı
Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, bölgede büyük bir sektör oluşturuyor. Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri yoğun ilgi görüyor.
 
Bu yıl 36’ncısı düzenlenecek olan Artvin Kafkasör Festivali öncesinde kentte boğa satışları da başladı. Daha önce yapılan boğa güreşlerinde birçok kez birinci olan 800 kilogramlık ’Rüzgar’, boğa fiyatlarının 20-35 bin lira arasında değiştiği Artvin’de rekor fiyatla alıcı buldu. Boğa sahibi Hafız Güven, ’Rüzgar’ı, 50 bin liraya İstanbullu işadamı Aziz Yiğit’e sattı.
 
Yaklaşık 10 yıldır boğacılık yaptığını anlatan Hafız Güven, "Boğacılık bize atalarımızdan kalma bir armağandır. Evde çocuğuma nasıl bakıyorsam Rüzgar’a da öyle baktım" dedi.
 
Boğa için yapılan yıllık harcamanın 15 bin TL’yi bulduğunu ifade eden Güven, "Ama bu değer parayla ölçülmez. Rüzgar benim ilk göz ağrım. Rekor ücretle satıldı. Alana da hayırlı olsun" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER