Bodrum'da Temsili Mahkeme Kuruldu

Bodrum'da, Kadın Dayanışma Derneği (BKDD) üyeleri, kadın cinayetlerine dikkat dikkat çekmek amacıyla temsili mahkeme kurdu. Katillerin çeşitli gerekçesiyle aldıkları ceza indirimleri mahkemece canlandırıldı. Oyun sonrası yapılan basın açıklamasıyla ceza indirimlerine tepki gösterildi.

Bodrum'da Temsili Mahkeme Kuruldu
Mersin’de Özgecan Aslan’ın öldürülmesi sonrası kadın cinayetlerine dikkat çekmek isteyen BKDD üyeleri, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde temsili bir mahkeme kurdu. Mahkemenin başkanlığını Dernek Başkanı Figan Erozan yaptı. Taciz edilen, tecavüz edilen ve öldürülen kadınlar için adalet istenen mahkemede katiller yargılandı, yararlandıkları ceza indirimleri dile getirildi.
 
Ardından basın açıklaması yapan BKDD üyesi Feyha Karslı, "Bugün erkek şiddetinin artmış olmasının en önemli nedenlerinden biri cezalarda uygulanan indirimlerdir. İktidarın kadına karşı şiddet ve tecavüzü önlemek için atabileceği birçok adım varken; çağ dışı idam, hadım, kısasa kısas gibi cezalandırmalar gündeme getirilmiştir. Ve bir anda kadına şiddete yol açan devletin en tepesinden, toplumun her kesimine meşru hale getirilen ayrımcı söylemler, ayrımcı politikalar sorunlu ataerkil sistem, yaşamın her alanında uygulanan cins eşitsizliği ve uygulanmayan yasalar, indirilen cezalar değilmiş gibi algı yaratılmıştır. Kadın cinayetlerine karşı önlem almak mahallelinin değil meclisin görevidir. Hükümete ve meclise sesleniyoruz. 6284 Sayılı Koruma Kanunu etkin bir biçimde uygulanmalıdır. Ceza kanunda kadınların kadın oldukları için öldürüldüklerini tanınmasını istiyoruz. Kadın cinayeti işleyenler af kapsamına alınmamalıdır. Kadın cinayetleri ağırlaştırılmış müebbet cezası almalıdır. Kadına yönelik şiddette hiçbir durumda tahrik, iyi hal indirimleri yapılmamalıdır. Ceza caydırıcı olmalıdır. Adil yargılama sürelerine uyulmalı, adalet makul sürede gerçekleşmelidir. Yargılamalarda kadının beyanı esas alınmalıdır" dedi.
 
SUÇ RAKAMLARI VERİLDİ
 
Kadına yönelik ve cinsel içerikli suçlarla ilgili rakamlar veren Feyha Karslı, "2014 yılında erkek şiddeti sonucu 294 kadın, 37 LGBT birey öldürüldü. On binlerce kadın, erkek şiddetine maruz kaldı. 2015 yılının ilk iki ayında 27 kadın erkek şiddeti sonucu öldürüldü. Özgecan’ın öldürüldüğü gün farklı illerde 4 kadın daha öldürüldü. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı yeni bir rapora göre; cinsel suçlardan cezaevine giren hükümlü ve tutuklu sayısı 2009’da 7 bin 100 iken 2013’te 12 bin 585 olmuştur. Yüzde 40’ın üzerinde bir artış var. Dava açmayanlar, dava açtığı halde beraatla sonuçlananlar bu rakama dahil değildir. Kayıp kadınlar, kaza ya da intihar süsü verilenler, intihara sürüklenenler dahil değildir. Yani erkek şiddeti her gün daha artmaktadır. Biliyoruz ki kadınlar kendi kaderlerini belirleme hakkını devralmadan yaşadıkları hayatı değiştiremeyeceklerdir. İtaat etmiyoruz, itiraz ediyoruz, başkaldırıyoruz. Eşitsizliğe, ayrımcılığa, karşı ve adalet için birlikte mücadeleyi yükseltmek için haydi kadınlar diyoruz" dedi.
 
Basın açıklamasının ardından tüm katılımcılar kol kola girerek, ’Kadınlar Vardır’ şarkıyı bir ağızdan söyledi.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER