Bodrum'da Özgecan Protesu

Mersin’de üniversite öğrencisi, 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın tecavüze uğrayarak öldürülmesi ve cesedinin yakılmasını Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki bir boya firması ana bayisi iki katlı mağazalarının önünü siyah branda ile boydan boya kapatarak kınadı.

Bodrum'da Özgecan Protesu
 
Ortakent-Yahşi Beldesi’ndeki bir boya firmasının ana bayisinin işletmecileri Aydın Doğer ve İskender Doğer, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilmesini çalışanlarıyla ilginç bir yöntemle protesto etti. İki katlı mağazanın ön cehpesi boydan boya siyah baranda gerilip, Özgecan için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında firma çalışanları ellerinde Özgecan posterleri taşıdı. Bazı müşterilerde prostestoya destek verdi.
 
Aydın Doğaner, Özgecan’ın ve ailesinin acısını paylaştıklarını belirtip, "Bu olayların yaşanmaması için devlet tarafından gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını başka Özgecan’ların hayatlarını kaybetmemesini diliyoruz. Bu nedenle iki hafta boyunca mağazamızı karartarak Özgecan’ın acısını müşterilerimizle paylaşacağız. Şirket olarak bu konularda gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek her türlü sosyal sorumluluk projelerinede destek olmayı sürdüreceğiz" dedi.
 
23 yaşındaki mağaza çalışanı Rukiye Aydın da, "Keşke Özgecan hiç öldürülmemiş olsaydı. Keşke kadınlara yönelik şiddetin olmadığı bir ülke yaratabilseydik ve o ülkede yaşayabilseydik. Her gün nereden geleceği belli olmayan korkularla yaşayan kadınların olmadığı bir ülke hayal ediyorum" diye konuştu.
 
BRİÇ TURNUVASI ÖZGECAN’IN ANISINA
 
Öte yandan Türkiye Briç Federasyonu (TBF) tarafından Bodrum Azka Otel’de, İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Muğla ve Aydın’dan 29 takım halinde 170 sporcunun katılmıyla düzenlenen Türkiye Kadınlar Takım Şampiyonası’da "Özgecan’ın anısına’ gerçekleştirildi. 5 gün sürecek turnuvaya katılan kadınlar öldürülen genç kızın anısına siyah giyinip, yakalarına kadına şiddete tepkilerini göstermek amacıyla mor kurdele taktı.
 
Turnuva, eleme grubu oyunları ile başladı. Turnuvanın açılış törenine TBF Genel Sekreteri Salih Ceceli, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Koçal da katıldı. Turnuvaya katılanlara başarılar dileyerek konuşmasını başlayan Koçal, "Kadınlar takım şampiyonasına, birkaç gün önce kaybettiğimiz Özgecan Aslan’ın ismini verdik. Kadınlara yapılan şiddeti kınıyoruz. Başta Özgecan Aslan olmak üzere, şiddet görerek öldürülen kadınları anıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER