Bodrum'da Nar Tugan Ateşi Yakıldı

Bodrum’da bu yıl 5’incisi düzenlenen Nar Tugan Kültür Etkinlikleri, şenlik ateşinin yakılması ile başladı.

Bodrum'da Nar Tugan Ateşi Yakıldı
 
Bodrum’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi ve D Marin Turgutreis tarafından düzenlenen 5. Nar Tugan Kültür Etkinlikleri kapsamında bugün Gündoğan Plajı’nda şenlik ateşi yakıldı. Yağmura rağmen ateşin etrafında toplanan yaklaşık 200 kişi otantik müzik aletleri çaldı, yöresel oyunları oynadı. Şenlik koordinatörü Arif Vidinli ile sanat direktörü Numan Pekdemir’in de katıldığı etkinlikte, festival komitesinden Sönmez Taner, Nur Tugan’ın doğuşu ve günümüze gelişi ile ilgili tarihsel süreç hakkında bilgiler verdi.
 
Taner, etkinliğin 4 bin yıl önce Altaylar’da yaşayan Türklerin inançlarına göre, şenliğin başladığı günün gecesinde ışığın karanlığı yendiğini ve günlerin uzamaya başlaması nedeniyle düzenlendiğini söyledi. Taner, "Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelen ve unutulmaya yüz tutan bir geleneği yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak gayretindeyiz. Şenlik ateşi kokteyl, konser ve Orta Asya’ya bizi götürecek dans performansının sergileneceği etkinlikler, yeni yıl öncesi ilçeye renk getirecek. Beş yıl önce Gündoğan’da başlattığımız binlerce yıllık geleneğimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. Şenlik ateşi sırasında yağan yağmurun ardından çıkan Gökkuşağı etkinliğe katılanlara görsel bir şölen sundu.
 
Etkinlikler saat 20.30’da Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde devam edecek. Şef Nesrin Bayramoğulları yönetimindeki Bodrum Oda Orkestrası klasikten pop müziğe değişik eserler seslendirecek. Solist olarak sahneye sanatçı Altuğ Dilmaç çıkacak. 35 dansçının performans sergileyeceği İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu da bir gösterisi sunacak.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER