Bodrum'da Kadın Cinayetleri Protesto Edildi

Bodrum’da kadınlara yönelik şiddet ve cinayetler protesto edildi. Protestoya katılanlar, son olarak Mersin’de öldürülen Özgecan’ın aralarında bulunduğu cinayete kurban giden kadınları andı.

Bodrum'da Kadın Cinayetleri Protesto Edildi
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde 30 kadın, peyzaj mimarı Hülya Yolcubal’ın ayrıldığı sevgilisi tarafından 18 Haziran 2010’da öldürüldüğü Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı önündeki otopark alanında toplandı. Kadınlar, kadına şiddet rakamlarını tuttukları istatiksel verilerin yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Erkeklerin kadınlara verdikleri hediyeleri ve çiçekleri de sorgulayan grup, temsili bir hediye kutusu hazırladı. Kutuyu açan kadınlar, çiçeklere sarılı bıçak ve sevgi sözcükleri yerine küfürlerin, temsili dayak kelimelerinin yazılı olduğu notları çıkardı. Eyleme katılan kadınlara dağıtılan notlar, ’Çiçekleri öldüren sevgi istemiyoruz’ denilerek kutunun içine geri kondu.
 
Grup adına açıklama yapan Hatice Pehlivan, "Ayrıldığı sevgilisi tarafından öldürülen Hülya Yolcubal, 14 Şubat’ta ayrılmak istediği sevgilisi tarafından bıçaklanarak öldürülen hemşire Yağmur Çırpan, son olarak Mersin’de öldürülen Özgecan Aslan’ı ve öldürülen tüm kadınları anıyoruz. Bizler biliyoruz ki ölümlerimiz o hediye paketlerinde saklı. Tokatlarınız süslü kurdelelerin arasında gizli. Çiçeklerin ardında bıçaklarınız, son görüşmelerinizde saklı öfkeleriniz. Biz kadınlar, kadın ölümlerinin, kadın kayıplarının, kadın tecavüzlerinin, kadın esaretinin sistematik bir şekilde sürdüğü bu erkek egemen sistemde bu yalanı yaşamayacağız. Bize dayatılan yaşamlara, bize dayatılan evliliklere, bize dayatılan şiddete boyun eğmeyeceğimiz. Öldüren sevgi istemiyoruz" dedi. Kadınlar eylemlerini tamamladıktan sonra sessizce dağıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER