Bodrum'da Deve Güreşi Heyecanı

Bodrum’da geleneksel olarak düzenlenen güreşlere, 130 namlı deve getirildi. Çekişmeli geçen güreşlerde, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon’un ’Goca Bodrumlu’ isimli devesi Belediye Başkanlığı Kupası’nın sahibi oldu.

Bodrum'da Deve Güreşi Heyecanı
Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel deve güreşleri Kızılağaç Mahallesi’ndeki arenada yapıldı. Güreşlere Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinden 130 deve getirildi. Soğuk havaya rağmen 7’den 70’e her yaştan kişinin yoğun ilgi gösterdiği güreşleri yaklaşık 3 bin kişi izledi. Güreşleri izlemeye gelenlerden bazıları davul zurna eşliğinde eğlenip, piknik yaptı.
 
URGANCILAR ZOR ANLAR YAŞADI
 
Bazı güreşlerin sonunda kızgın develeri ayırmakta, görevli urgancılar zor anlar yaşadı. Güreşi bırakmak istemeyen develer, sahipleri ve hakemlere de güç anlar yaşattı. Bazı develer görevlileri ve bakıcılarını ısırmaya çalıştı. Develeri ayırmaya çalışanlar zaman zaman ezilme tehlikesi geçirdi. Güreşler devam ederken cazgırlar, maniler okudu.
 
BAŞKAN KOCADON DA GÜREŞTİRDİ
 
CHP’li Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon da ’Goca Bodrumlu’ isimli şampiyon devesiyle arenaya girerek izleyenleri selamladı. Kocadon’un devesi Aydın’ın Buharkent İlçesi’nden Güven Cesur’un ’Devran’ isimli devesiyle Belediye Başkanlığı Kupası için güreşti. Güreşi ’Goca Bodrumlu’ kazandı. Kendi devesiyle arenaya giren Başkan Kocadon, centilmenlik örneği olarak, güreş sonunda kupaların verildiği yere diğer deveyi çekerek götürdü. Saat 11.00’de başlayan ve 6 saat süren güreşlerin sonunda kategorilerinde dereceye giren diğer develerin sahiplerine de kupaları dağıtıldı.
 
Gelenek ve göreneklere sahip çıktıklarını belirten Başkan Kocadon, vatandaşların yeni yılını bir kez daha kutlayıp, barış ve huzur diledi.
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER