Blinken: Sınır IŞİD'ten Temizlenecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, İstanbul’da düzenlenen Atlantik Konseyi Ekonomi ve Enerji Zirvesi’nde konuştu. Blinken, " Suriye-Türkiye sınırının yüzde 85’i IŞİD’ten temizlendi" dedi.

Blinken: Sınır IŞİD'ten Temizlenecek
 
IŞİD’e karşı savaşta daha kararlı hale geldiklerini, 65 ülkenin IŞİD’E karşı savaşan koalisyonda yer aldığına belirten Antony Blinken, şimdiye dek koalisyon tarafından 8 bin 200 hava saldırısının gerçekleştirildiği bilgisini verdi.
 
"SURİYE’DE IŞİD’İ DOĞUDAN, KUZEYDEN VE GÜNEYDEN SIKIŞTIRIYORUZ"
 
Bilinken, Irak’ta IŞİD’in kontrol ettiği bölgenin yüzde 40’ının geri alındığını kaydetti. Koalisyonun Suriye-Türkiye sınırının yüzde 85’inden IŞİD’ten temizlendiğini aktaran Blinken, "Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz hava operasyonları ve karadan yürütülen çalışmalar, geri kalan 70 mil uzunluğundaki yüzde 15’lik kesimi IŞİD’ten temizlemeye yardımcı olacak. Hem Irak hem de Suriye’de IŞİD’i doğudan, kuzeyden ve güneyden sıkıştırıyoruz" diye konuştu.
 
Blinken, ABD’nin 45 uluslararası ortağıyla şüpheli teröristleri saptamak ve takip etmek amacıyla istihbarat paylaşımında bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin en stratejik ortak olarak IŞİD’e karşı tutuklama ve gözaltı sayılarını artırdığını ve sınır güvenliğini sağlama yönünde önemli adımlar attığını kaydetti
 
"SOSYAL PLATFORMLAR IŞİD KARŞITI MESAJLARLA DOMİNE EDİLMİŞ DURUMDA"
 
Blinken, sosyal medyadada IŞİD’e karşı önlemler alındığını ifade ederek, IŞİD taraftarlarının her gün sosyal medyada 90 bin tweet paylaştığını ve gençleri kendileri için savaşmaya davet ettiğini belirtti.
 
Blinken, "Sosyal medyada ve basında buna karşı bu teröristlerin din kardeşlerine ve diğer herkese nasıl davrandığını göstererek bir savaş veriyoruz. 14 ay önce IŞİD, yüzde 80-90 oranında taraftarla sosyal medyayı domine ediyordu. Bu tamamen değişti. Şimdi sosyal platformlar IŞİD karşıtı mesajlarla domine edilmiş durumda" diye konuştu.
 
"GÜNDE 1 MİLYON DOLAR GELİR EDİYOR"
 
IŞİD’in petrol ve doğalgazdan hergün 1 milyon dolar gelir elde ettiği bilgisini veren Blinken, bu gelirin kendi kontrol ettiği alandan geldiğini ve koalisyonun bu ticareti durdurmayı hedeflediğini kaydetti. Blinken IŞİD’in elde ettiği para ile insanları katlettiğini belirtti.
 
Koalisyonun şimdiye kadar 2 bin mobil petrol rafinerisini imha ettiğini ve tahsilat noktalarını kontrol altına almaya çalıştığını anlatan
 
Blinken, ayrıca Irak güçleriyle ortak operasyonlar sonucunda Baiji rafinerisi ve bazı petrol sahalarını geri alındığını söyledi.
 
"ESED’İN KENDİ HALKINA BAŞLATTIĞI SAVAŞ VAR"
 
"Suriye’de Beşar Esed’in kendi halkına başlattığı savaş var" diyen Blinken, bu yüzden her 20 Suriyeliden birinin öldürüldüğünü veya yaralandığını, 5’te birinin ise ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.
 
"ESED’İN GELECEĞİYLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER VAR"
 
Geçtiğimiz hafta Viyana’da İran ve Rusya dahil tüm tarafların 1 Ocak’tan itibaren resmi barış görüşmelerinin başlamasına karar verdiklerini belirten Antony Blinken, 6 ay içinde güvenilir ve kapsayıcı yönetimin sağlanmasını ve adil bir seçimin 18 ay içerisinde gerçekleşmesinin hedeflendiğini söyledi. Blinken "Esed’in geleceğiyle ilgili farklı görüşler var" diye konuştu. Mısır’da düşürülen Rus uçağının Rusya’nın politikasında zorlayıcı bir etkiye sahip olduğunu anlatan Blinken, böylece Rusya’nın bir geçiş dönemi için çalışmaya yöneldiğine ve politikasının Esed’i savunmaktan çok IŞİD’i bitirmeye doğru yöneldiğine söyledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER