'Bizim Fişlemeyle İşimiz Olmaz'

Mısır'da yaşananları eleştiren Erdoğan, "Er ya da geç kendini kudretli sanan Firavun'a hesap soracak bir Musa çıkar" dedi. Erdoğan CHP'li vekillerin fişlenmesiyle ilgili gazetelerde yer alan haberlere "Bizim fişlemeyle işimiz olmaz, geçmişte bana, arkadaşlarıma yaptılar ama bizim öyle bir derdimiz yok" şeklinde yanıt verdi.

'Bizim Fişlemeyle İşimiz Olmaz'
Türkmenistan'a giden Başbakan Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Türkmenistan ile Türkiye arasında yapılacak ortak projeler hakkında bilgi veren Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Mısır'da yaşananları eleştiren Erdoğan, "Dün bildiğiniz gibi Mısır'da ramazanın başından bitibaren süregelen çok ciddi bir katliamın askeri darbenin neticesi olarak süregelen katliamın farklı bir yönüne şahit olduk. Burada demokrasi süreci içersinde kendi oylarının akıbetini öğrenme mücadelesi içinde olan Mısır halkına karşı askeri darbe yapanların çok açık bir katliam yaptıklarını izledik. Bazı medya gruplarımız bunu gizlemek gayretinde olup hatta Müslüman Kardeşlerin silah kullandığını söyleyen bazı medya grupları, internet siteleri oldu. Bu talihsizliktir. Tanklarla zırhlı araçlarla orada 300 civarında Mısırlı kendi vatandaşını şehit eden öldüren böyle bir darbe sözde yönetimine sahip çıkma gayreti içinde olanlar var" dedi.
 
Erdoğan, "Biz ilk günden itibaren bu olayı askeri darbe olarak niteledik, fakat Batı buna hiçbir zaman darbe demedi, hep müdahale dediler. Fakat bizimle telefon görüşmelerinde darbe ifadesine hayır diyemediler. Bu darbeciler en sonunda OHAL ilan etmek durumunda kaldılar. Şimdi 1 ay süreyle OHAL edildi. Bütün bunlar işleri çözer mi? Ben çözeceğine inanmıyorum, çünkü şehadete inanmış olan bu insanlar er veya geç Mısır'da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır diye düşünüyorum Batı bunu anlamak durumundadır, eğer demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Bu konuda batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlayacak. Buna biz de dahiliz, çünkü ülkemdeki muhalefete bnakıyorum muhalefet, ,iiktidar daha etkin olabilirlerdi diye saçmalıyorlar. Bari burada samimi savranın da ortak bi şeyler yapalım. Ak Parti iktidarını köşeye sıkıştıramadınız, demokratik olmayan yollarla AK Parti iktidarını yıkmak istediniz ama sevgili halkımız buna hiçbir zaman izin vermedi" diyerek CHP ve MHP'yi ortak noktada buluşmaya davet etti.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2013, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER