'Biz Tavan Değil, Taban Fiyat İstiyoruz'

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) akaryakıt ürünlerinde tavan fiyatı uygulamasına giderek, bayi paylarını 34-37 kuruş arasında sınırlandırılmasını eleştirdi.

'Biz Tavan Değil, Taban Fiyat İstiyoruz'
Kayseri’de bugün düzenlenen bölge toplantısına katılan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, akaryakıt ürünlerinde tavan fiyat uygulamasını eleştirdi. Bu kararla dağıtıcı ve bayi paylarının toplamının, benzinde litrede 34 kuruş, motorinde ise litrede 37 kuruşa indirilerek sınırlandırıldığını kaydeden Okumuş, şunları söyledi:
 
"EPDK, böylece 2009 ve 2014 yıllarında uygulamaya koyduğu acı reçeteyi, üçüncü kez sektörün önüne koymuş oldu. Bilindiği gibi, EPDK’nın daha önceki tavan fiyat kararlarından farklı olarak kar paylaşımında bayiler lehine bir düzenlemeye gidildi. Kararda benzin ve motorinde belirlenen kar marjının en az yüzde 60’ının bayilere verilmesi öngörülüyor. Bu yönüyle söz konusu karar bayi kesimi açısından olumlu gibi gözükse de, serbest piyasaya vurulmuş bir darbedir."
 
TAVAN DEĞİL TABAN FİYAT İSTİYORUZ
 
EPDK’nın aldığı tavan fiyat kararının serbest piyasaya müdahale niteliğinde ve kabul edilemez olduğunu kaydeden İmran Okumuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Geçmişte akaryakıt sektöründe ve özellikle de bayi kesiminde derin travmalara neden olan tavan fiyat uygulamalarının olumsuz etkileri hala silinmemişken, EPDK’nın bu acı reçeteyi bir kez daha sektörün gündemine getirmesi, sektörün sağlıklı yapısını mutlaka bozacak ve telafisi mümkün olmayan hasarlar bırakacaktır. Bayi kesimi olarak biz her türlü mevzuata ve kurala harfiyen uygun hareket eden, yasalara saygılı, ülkesini ve milletini seven büyük bir camiayız. Tüketiciye yılın 365 günü, günün 24 saati en üst düzeyde hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımızın hakkını, hukukunu en üst seviyede savunuyoruz. Hal böyleyken, tüketiciyi koruduğunu iddia ederek akaryakıt sektörünün üzerinde adeta ’tavan fiyat’ tehdidini eksik etmeyen EPDK’nın bu yaklaşımı bizleri derinden yaralamakta, serbest piyasaya olan inancımızı zedelemekte ve işimize olan sevgimizi azaltmaktadır. EPDK’nın sürekli piyasaya müdahale etmesi, yabancı yatırımcıların da yatırım planlarını yeniden gözden geçirmelerine, hatta yatırımlardan vazgeçmesine neden olacaktır. Oysa bilindiği gibi, yabancı yatırımcının ülkeye çekilmesi bir devlet politikasıdır. İşte bu yönüyle söz konusu karar, öteden beri başarıyla sürdürülen bu devlet politikasıyla da çelişmektedir. Her platformda düzenlediği sektörün büyüklüğüyle övünen EPDK, serbest piyasaya müdahale etmekten vazgeçmezse, ortada düzenlemekten övüneceği bir piyasa da kalmayacaktır."
 
İmran Okumuş, EPDK’nın , gerçekten sağlıklı bir piyasa yapısının oluşmasını arzu ediyorsa, bunu ’tavan’ değil ’taban fiyat’ uygulayarak gerçekleştirebileceğine dikkat çekti. Akaryakıt fiyatının yüksekliğinin rafineri, dağıtım şirketi ve bayilerden kaynaklanmadığını kaydeden Okumuş, "Yüksek akaryakıt fiyatlarının temel sebebi, Türkiye’deki vergilendirme politikasıdır. Bu hususun kamuoyu tarafından bilinmesini özellikle istiyoruz. Akaryakıt fiyatlarında tüketiciyi tatmin edecek bir indirim sağlanmak isteniyorsa, bunun yolu tavan fiyat uygulamasından değil, akaryakıt ürünleri üzerinden alınan vergilerin düşürülmesinden geçer" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER