banner9

Birlikte Kağıt Topluyorlar

Adana’da 3 yıl önce evleri yanan hamile 40 yaşındaki Fatma Adıner, bedensel engelli kayınvalidesi 60 yaşındaki Zübeyde Adıner’in kullandığı elektrikli bisikletle sokak sokak gezip, kağıt topluyor.

Birlikte Kağıt Topluyorlar
Merkez Seyhan İlçesi’nin Denizli Mahallesi’nde oturan Adıner Ailesi’nin evleri 3 yıl önce çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Eşi işsiz olan 3 çocuk annesi Fatma Adıner, yangından sonra kullanılamaz hale gelen evlerini yeniden yaşanabilir hale getirmek için komşulardan yardım aldı, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan da bir yıllık kira alabildi. Eşi işsiz olduğu için yıllardan beri yarı aç, yarı tok hayata tutunmaya çalışan Fatma Adıner, her gün erkenden evden çıkıp, iki çocuğu ve bedensel engelli kayınvalidesi ile birlikte çöpleri karıştırıp topladığı kağıt ve atıkları satarak evini geçindirmeye başladı. Çoğu zaman eli boş döndüğünü, kağıt toplayamadığı günlerde aç kaldıklarını belirten 6 aylık hamile olan Fatma Adıner, zor yaşam koşullarını şöyle anlattı:
 
"Eşim işsiz, 3 çocuğum, kayınvalidem, askerden yeni gelen kayınbiraderim ile birlikte 2 odalı evde oturuyoruz. Komşularımızın verdiği yardımlarla hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. İş bulamayınca taksitle aldığım elektrikli bisikletle kağıt topluyorum. Kayınvalidem de beni yalnız bırakmamak için yanımda geliyor. Günlük 8-10 lira kazanıyorum. O parayla da karnımızı doyuruyoruz. Toplayamadığım günlerde ise aç kalıyoruz. Bir haftadan beri hava yağmurlu olduğu için işe çıkamamıştım. Bu yüzden de 3 günden beri aç duruyorduk. Güneşi görünce işe çıktım, kayınvalidem de hamile halimde benim atık toplamama gönlü razı gelmeyince benimle birlikte çıkıyor. O elektrikli bisikleti kullanıyor, ben de kağıt topluyorum."
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2016, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER