Bir Canın Bedeli 31 Bin 200 Lira

Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, Edirne’de 2011 yılı Mayıs ayında cipiyle karşı şeride geçerek çarptığı hafif ticari araç sürücüsü 61 yaşındaki İsmail Yarar’ın ölümüne neden olan üniversite öğrencisi 25 yaşındaki Derya Altınbaş hakkındaki yerel mahkemenin verdiği 4 yıl 2 ay hapis cezası bozdu. Ceza Dairesi bozma ilamında iyi halden indirim uygulanmasına rağmen hapis cezasının paraya çevrilmemesini ‘kanuna aykırı’ bulurken, Edirne 3’nci Asliye Ceza Mahkemesi yeniden görülen duruşmada hapis cezası...

Bir Canın Bedeli 31 Bin 200 Lira
Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi 25 yaşındaki Derya Altınbaş, 2011 yılı Mayıs ayında ailesinin aldığı 22 DF 560 plakalı cipe arkadaşı 21 yaşındaki Büşra Kılıç’ı da alarak okuldan kent merkezine doğru yola çıktı. Cip, Altınbaş’ın direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu refüjü aşıp karşı şeritte giden İsmail Yarar yönetimindeki 22 ED 889 plakalı hafif ticari araca çarptı. Ağır yaralanan İsmail Yarar hastanede yaşamını yitirirken, Altınbaş ve arkadaşı kazadan hafif yaralı kurtuldu.
 
HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ
 
Kazanın ardından yaklaşık bir yıl süren davalara tutuksuz olarak katılan Derya Altınbaş’a 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı Edirne 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl 2 ay hapis cezası ve cezanın ardından da sanığın ehliyetine 3 yıllığına el konulması kararı çıktı. Sanık Derya Altınbaş’ın avukatı kararı temyiz etti. Yargıtay’da 2 yıl bekleyen dosya geçtiğimiz Nisan ayında 12’nci Ceza Dairesi’nde karar bağlandı.
 
CEZA DAİRESİ: HAPİS, KANUNA AYKIRI
 
Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, 6 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı yerel mahkemeden iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmesinin kanuna aykırı olduğuna hükmederek, hapis cezasının paraya çevrilmesine oybirliği karar verdi. Edirne 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen bozma ilamında ise şu ifadelere yer verildi:
 
“Dosya içeriğine göre, sanığın sabıkası ve dosyaya yansıyan olumsuz bir davranışlarının bulunmadığı, iyi hali nedeniyle cezasında TCK’nın 62’nci maddesi gereğince indirim yapıldığı halde TCK’nın 50/4. Maddesinde belirtilen paraya çevirme hükümlerinin uygulanmamasına karar verilmesi, kanuna aykırı olup, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün bu sebeple 5320 sayılı kanunun 8’nci maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK’un 321. Maddesi gereğince isteme aykırı olarak bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”
 
10 TAKSİTLE ÖDEYECEK
 
Yargıtay’ın bozma ilamının yerel mahkemeye ulaşmasının ardından karar duruşması 9 Eylül tarihinde 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce yeniden görüldü. Duruşmaya Ölen İsmail Yarar’ın eşi Saadet Yarar, avukatı Mümin İriş ile Derya Altınbaş’ın avukatı Levent Dinçeli katıldı. Edirne 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi başkanı hakim Suzan Yalçın Kutlu, ‘taksirle adam öldürmek’ suçundan Derya Altınbaş’a yeniden 4 yıl 2 ay hapis cezası verirken, bu kez paraya çevirip 31 bin 200 lira ödemesine hükmetti. Ayrıca sanığın adli para cezasını da 10 eşit taksitle ödeyebileceği belirtildi.
 
“BİR GÜN BİLE CEZAEVİNE GİRMEDİ”
 
Saadet Yarar ise eşi İsmail Yarar’ın hiç kusuru olmadığı halde hayatını kaybetmesine rağmen sanığın bir gün bile cezaevinde kalmadan para cezası almasına tepki gösterdi. 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği para cezasına itiraz edeceklerini ifade eden Yarar, “Benim eşim araçla yolda giderken, karşıdan gelen biri çarptı ve hiç kusuru olmadığı halde hayatını kaybetti. Sanık bir gün bile tutuklanmadan, cezaevinden yatmadan para vererek bu olaydan kurtulacak. Buna insan nasıl dayanır? İnsan öldüren biri 31 bin lira verip nasıl kurtulur? Benim eşimin değeri 31 bin 200 lira mı? Bu mahkeme kararına itiraz edeceğiz. İki kızımla birlikte bu olayın peşini bırakmayacağım. Kimse bana adaletten bahsetmesin, eşimin adaleti asla bu olamaz” şeklinde konuştu.
 
Edirne 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi, 2012 yılı Mart ayında verdiği hapis cezasında 8’de 8 hatalı olan sanık Derya Altınbaş’ın kusurunun yoğunluğunu göz önüne alarak para cezasına çevirmemişti.FOTOĞRAFLI
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER