banner9

Bingöl Barosu'ndan 'Tahir Elçi' Açıklaması

Bingöl Barosu Başkanı Abdullah Alakuş, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürlmesini kınayarak, "Dokunulmaz konulara dokundu, söylenemeyenleri söyledi, tabuları yıktı, rahatsız etti" dedi.

Bingöl Barosu'ndan 'Tahir Elçi' Açıklaması
Bingöl Barosu’na üye avukatlar, Diyarbakır’da çıkan çatışmada öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına konuşan Baro Başkanı Abdullah Alakuş, Elçi’nin cesaretli, vicdanlı ve insan hakları konusunda duyarlı bir kişi olduğunu belirterek, "Bütün mesleki hayatını akılla, vicdanla ve cesaretle, karanlığı dağıtmak ve adaleti sağlamak çabasıyla geçiren Tahir Elçi’yi karanlık bir saldırı ile kaybettik. Her şeyden önce bu saldırıyı kınıyor, dostumuza, meslektaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Nerede bir hak ihlali varsa bir hak savunucusu olarak orada bulundu. Dokunulmaz konulara dokundu, söylenemeyenleri söyledi, tabuları yıktı, rahatsız etti. Son birkaç aydır hakkında başlatılan linç kampanyasına, tehditlere, hukuksuz uygulamalara ve açılan davaya rağmen yılmadı, geri adım atmadı" dedi.
 
Alakuş, Tahir Elçi’nin her zaman barışı savunduğunu, zor koşullarda barış ısrarından vazgeçmediğini belirterek, şöyle konuştu:
 
"Barışçıl ve özgür bir ülkenin hayali peşinden gitti. Her zaman barış dedi, en zor koşullarda barış ısrarından vazgeçmedi. Bütün değerleri ile insanın, doğanın hakkını savundu, ama bunun bedelini ağır bir şekilde ödedi. Tahir Elçi yaşamının pusulası olan ve son açıklamasının, son sözleri artık bizlerin emanetidir. Biz bu tarihi bölgede birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz. Biz bu emanete sahip çıkacağız. Ancak bizler dostları ve meslektaşları olarak Tahir Elçi’nin güpegündüz insanların gözü önünde katledilişinin karanlıkta kalmasına müsaade etmeyeceğiz. Hakikat ortaya çıkana ve adalet sağlanıncaya kadar bu katliamın takipçisi olacağız. Bu devletin Tahir Elçi’ye ve dün cenazesine katılan on binlerce insana hakikati ortaya çıkarma ve adaleti sağlama borcu var."
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER