Beraat 'selfie'si

Antalya’da 2.5 yıldır süren Gezi davasında yargılanan 175 sanıktan 147’si beraat ederken, 27 sanığa ceza verildi ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı. Duruşma sonrası avukatlar ve sanıklar günün anısına ’selfie’ çekti.

Beraat 'selfie'si
Antalya’da 31 Mayıs- 3 Haziran 2013 tarihleri arasında Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Çallı Kavşağı’ndaki protesto gösterilerine katılanlardan 175 kişi hakkında açılan davada bugün yapılan 38’nci duruşmada karar verildi. Antalya 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşması, sanık sayısının fazla olması nedeniyle Adliye Konferans Salonu’nda yapıldı.
 
Son sözleri sorulan sanıklar, suçsuz oldukları ve beraatlarını talep etti. Sanıklardan Mahir Şen "Üzerime atılı suçları işlemedim, beraatımı istiyorum. Ayrıca Nazım Hikmet’in de doğum gününü yad ediyorum" dedi. Sanıklardan Dilara Yılmaz Öztürk ise gözaltına alındığı ilk günden bu yana her duruşmaya katıldığını söyledi. Geçen süre içinde evlenip bebek sahibi olduğunu da anlatan Öztürk, "Yargılama sürecinde evlendim, 10 aylık bebeğim var. Onun özgür ve iyi bir ülkede yaşamasını diliyorum, beraatımı istiyorum" dedi.
 
OLAY TARİHİNDE ANTALYA’DA BİLE DEĞİLDİ
 
Sanık avukatlarından Özlem Demirok Uçal ise müvekkili Özgür Özcan’ın olaylar sırasında Antalya’da dahi olmadığını belirterek, "Nitekim bilirkişi raporunda da bu husus sabit olmuştur" dedi.
 
Sanıklardan Ezgi Yeşil Tuna’nın avukatı Nilgün Gürbüz, "Bir dönemin gündemdeki savcısı Zekeriya Öz’ün hazırladığı iddianamelerle birçok insan tutuklanmış ve yargılanmış, birçok meslektaşımız biber gazına boğularak yerlerde sürüklenmiş. Şu anda Zekeriya Öz yurtdışına kaçmış, biz ise buradayız. İdarenin işlemlerinin kanuna aykırı olması nedeniyle Zekeriya Öz kaçmıştır, uygun olsaydı kaçmazdı" dedi.
 
147 BERAAT
 
Mahkeme, sanık avukatlarının savunmasının ardından kararını açıkladı. Sanıklardan 147’sinin beraatına karar veren mahkeme, 27 sanığı ise suçlu buldu. 27 sanığa polis memurlarına görevlerini yaptırmamak için direnmek suçundan 8’er ay 10’ar gün, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan 5’er ay hapis cezası veren mahkeme, 25 sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Mahkeme, 2 sanığın cezasını ise günlüğü 20 liradan 8’er bin lira adli para cezasına çevirdi. Mahkeme eksik dava açıldığı gerekçesiyle de 1 sanık hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
 
BERAAT SELFİE’Sİ
 
Duruşma sonrası değerlendirme yapan avukatlar Hakan Evcin ile Kadir Çetinkaya, sanıkların tümünün beraat etmesi gerektiğini söyledi. Sanıklardan Dilara Yılmaz Öztürk ile Mahir Şen ise bu davada kendilerini yalnız bırakmadıkları için avukatlara teşekkür etti. Duruşma sonrası avukatlar ve sanıklar, günün anısına ’selfie’ çekti.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER