'Ben Türkmenlerin Torunuyum, İçim Sızlıyor'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi ziyaret ve açılış için geldiği Uşak’ta Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik harekatı değerlendirdi. Beşşar Esad’ın Bayırbucak Türkmen bölgesini ele geçirmek istediğini ve Rusya’nın bölgeyi kasıtlı bombaladığını söyleyen Eroğlu, "Uluslararası güçlerin buna dikkat etmesi gerek. Mücadele terör örgütleriyle ve DEAŞ’la yapılmalı. Ben de bir Türkmen’im, Türkmenlerin torunuyum. İçim sızlıyor" dedi.

'Ben Türkmenlerin Torunuyum, İçim Sızlıyor'
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi ziyaret ve açılış için Uşak’a geldi. Uşak Valiliği ziyareti sırasında açıklama yapan Bakan Eroğlu, Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik harekatın bir an önce son bulması gerektiğini belirtti. Gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Eroğlu, "Onlar bizim kardeşimiz, yaşananları asla kabul etmiyoruz. Başbakanımız çok sert bir şekilde ifade etti. Benim içim yanıyor, orda bir oyun oynanıyor, bu Esed’in oyunu. Her daim Türkmenlerin arkasındayız. Saldırılar sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın kınaması gerekmektedir. Türkmenler asırlardır o toprakların sahibi. Esed o bölgeyi ele geçirmek istiyor. Rusya kasıtlı olarak orayı bombalıyor. Uluslararası güçlerin buna dikkat etmesi gerek. Mücadele terör örgütleriyle ve DEAŞ’la yapılmalı. Ben de bir Türkmen’im, içim sızlıyor. G20’de de konu ele alındı. Esed gitmedikçe huzur olamayacak. Bu kan içici, çoluk çocuğu katleden hain gitmedikçe huzur olamayacak. Bir an önce Esed’in gitmesi gerekir" diye konuştu.
 
 "BATI ARTIK UYANMALI"
 
Avrupa’nın bölgede yaşananları yıllardır umursamadığını belirten Eroğlu, şöyle devam etti:
 
"Terör bizim canımızı çok yaktı. Bir gün gelir sizin de canınızı yakar dedik, inanmadılar. Batı uyanmalı, aksi takdirde terör gider Paris’i de Mali’yi de vurur. Batı artık uyanmalı. Türkiye’nin tezine destek vermeli. Orada güvenli bölgenin kurulması gereklidir. Biz Suriye sorunu ortaya çıktıktan sonra herkese kapımızı, kucağımızı açtık, ekmeğimizi paylaştık. Batı bunu yapmıyor. 2.5 milyon sığınmacıya biz bakıyoruz. Batı gelsin medeniyeti insanlığı bizden öğrensin. Bakın mülteciler botla denizi geçmek isterken Yunanlı sahil güvenlik ekipleri botu delip onları öldürmeye çabalıyor. Onları bizim askerimiz kurtarıyor. Orada kedi, köpek dahi olsa kurtarmak bizim anlayışımızdır. Biz herkese merhamet ederiz, medeniyet sokakları asfaltlamakla olmuyor, vicdanla oluyor."
 
"BU YIL 1969 ORMAN YANGINI ÇIKTI"
 
Orman yangınlarına da değinen Bakan Veysel Eroğlu, bu yıl 1969 orman yangını çıktığını, toplam 2 bin 675 hektar alanın hasar gördüğünü söyledi. Yangın başına 1.36 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Bakan Eroğlu, "Son 10 yılın yangın ortalaması 2 bin 149 yangın, 8 bin 863 hektar hasarlı alan. 1937 yılından itibaren en iyi yılı geçirdik diyebiliriz. Bunu da iyi eğitimli personelimize borçluyuz. Dünyaya ders verecek bir ekibe sahibiz. Hava gücümüz çok iyi. Kara gücümüz çok iyi. Modern teknoloji kullanıyoruz. Dünyanın en ileri teknolojisini Türkiye’de biz kullanıyoruz" dedi.
 
UŞAK İÇİN PLANLANAN YATIRIMLARI ANLATTI
 
Uşak’a yapılan yatırımlara da değinen Eroğlu, "2019’a kadar Uşak’ta 39 baraj ve göledi tamamlayacağız. İçme suyu sorunu olan 7 yerleşim yerinin sorununu çözeceğiz. 41 dere ıslahı projesi hayata geçireceğiz. 2 şehir ormanı, 3 bal ormanı, 25 mesire yeri oluşturacağız. 533 bin dekar arazide 66 milyon fidanı toprakla buluşturacağız" dedi.
 
Bakan Eroğlu, Valilik ziyaretinin ardından Uşak Belediyesi tarafından Kayaağıl Termal Tesisleri’nde yapımı tamamlanan 24 apartın açılışını yaptı. Kayaağıl Termal Tesisi’nin turizm cenneti olacağını ifade eden Bakan Eroğlu, bakanlık olarak bölgeye gerekli her türlü yatırımı yapacaklarını dile getirdi. Apart açılışına; Uşak Valisi Ahmet Okur, AK Partili Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
DÖNÜŞ YOLUNDA KONVOYDA KAZA
 
Bakan Eroğlu’nu takip eden konvoyda trafik kazası oldu. Konvoyda görevli 64 NN 112 plakalı 112 Acil Servis ambulansı, İzmir- Ankara Karayolu’nun Yeni Garaj Kavşağı’nda geçişi sırasında, Şeref Caddesi’nden ana yola giriş yapan Sultan Yeşilöz isimli kadının kullandığı 64 LD 001 plakalı hafif ticari araca çarptı. Çarpışmanın etkisiyle savrulan araçtan bulunan Sultan Yeşilöz, direksiyon hakimiyetini kaybederek orta refüje çıkarak elektrik direğine çarparak durabildi. Kazada ciddi bir yaralanmanın olmaması sevindirdi. Polis, kazayla ilgili soruşturma başlattı.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER