Ben Kutlayacağım…

Hamdi Türkmen yazdı: Bir kesim; ''Müslüman yılbaşı kutlamaz, içki içmez, haramdır, günahtır, gavur adetidir'' diye çığırtkanlık yapıyor. Oysa; yılbaşı eğlencesinin dini bir tarafı yoktur, sadece eski yılın bitip, umutlarla, beklentilerle yeni bir yılın başlamasının kutlanmasıdır.

Ben Kutlayacağım…

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Dünyada kullanılan Miladi Takvime göre 1 Ocak: yılın ilk günüdür.

31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı akşamı ya da yılbaşı gecesidir.

Yılbaşı Kutlaması:

İnsanlar Yılbaşı Ağacı alıp süsler günler öncesinden ve birbirlerine hediyeler alarak, süslü paketlerle bu ağacın altına koyar, özel yılbaşı sofrası hazırlanır, TV’lerde özel yılbaşı programları hazırlanır, ailecek yenip, içilip, eğlenilir ve hediyeler açılır.

Ekonomik durumu elverişli olanlar dışarıdaki yılbaşı eğlencelerine giderler.

***

Ne güzeldir insanların gülüp eğlenmesi, birbirine hediyeler alması…

Çocukluğumun yılbaşı eğlenceleri; tombala oynardık, dansöz çıkacak diye televizyonun karşısında bekleşirdik.

Kimimiz saz çalar, kimimiz şarkılar türküler söyler, kimimiz de oynayarak kutlardık yeni gelen yılı…

***

Şimdi artık her şey gösteriş haline geldi, ekonomi canlanacak diye körükledikleri yılbaşı alışverişleri, ekmek derdinde olan insanlar için eğlence değil işkenceye dönüşse de insanların bu bahaneyle birbirini hatırlaması ve hoş vakit geçirmesi yine de çok güzel.

Noel; bizim kutladığımız yılbaşı ile hiçbir ilgisi yoktur. Hristiyanlar 25 Aralık’ta İsa’nın doğum gününü kutlarlar.

Noel Ağacı; Noel şenlikleri sırasında ışık ve  süslerle donatılan ve özel olarak yetiştirilip her noel de ve yılbaşında satılan çam ağacına denir.

Ayrıca, caddeler ve sokaklar ışıl ışıldır. Noel Ağacı Pagan geleneklerinden gelmektedir.

Noel Yemeği: 25 Aralık akşamı hindi ve sosisten oluşan özel Noel Yemeği yenir.

Bizim dini bayramlarımızda yaptığımız gibi Hıristiyanlar da  aile büyüklerinde toplanırlar bu yemek için.

Ama bu yemek yılbaşındaki yemek değildir. 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan geceki yemektir.

***

Noel Baba: Antalya ‘da 4.  yüzyılda yaşamış Hıristiyan Aziz ‘i olan Piskopos Nikola’ya dayanır.

Efsaneye göre Kuzey Kutbu’nda eşi ve Elfleri ile birlikte yaşar ve bütün yıl çocuklara oyuncak yaparlar. Çocuklar ona isteklerini mektupla yazar, o da Ren Geyiklerinin çektiği kızağa bu oyuncakları doldurur ve evlerin bacalarından girerek Noel Ağacı’nın altına bırakır.

Aslında bu hediyeler, aile fertlerinin günler öncesinden birbirine alıp süslü paketler hazırlayarak Noel Ağacı’nın altına bıraktığı hediyelerdir.

Ekonomistler Noel ve yılbaşı alışverişlerinin ekonomiyi canlandırdığını düşünürken, örneğin Hıristiyanlar bu hediye konusunun abartıldığını düşünür.

İşin özü olarak bizim yılbaşı eğlencesinin dini bir tarafı yoktur,  sadece eski yılın bitip, umutlarla, beklentilerle yeni bir yılın başlamasının kutlanmasıdır.

***

Bakıyorum bir kesim bir süredir, “Müslüman yılbaşı kutlamaz, içki içmez, haramdır,günahtır, gavur adetidir” diye çığırtkanlık yapıyor.

Şahsen ben aldırmıyorum;  31 Aralık akşamını eşim Meltem Hanım, canım küçük kızım Derin ve kayınvalidem Ayşe Hanım’la evde kutlayacağız.

Yemeğimizi yiyecek, yeni yıla gülümseyerek girecek, kapı önünde gece yarısı 2018’in bereketli bir yıl olması için Nar’larımızı eker teker patlatacak, ışıl ışıl yanıp sönen rengarenk süslü suni çam ağacımızın altındaki hediye paketlerimizi açacak, birbirimize sıkı sıkıya sarılacak, kenetlenerek yeni yıla gireceğiz.

Ülkem için isteklerime gelince;

Günahsız insanların katledilmediği, gereksiz sebeplerle savaşlar yaratılıp çocukların öldürülmediği, durup dururken ülke sınırlarının değiştirilmediği, insanların çıkar uğruna birbirini boğazlamadığı, bir gecede insanlara suçlar yaratılıp hapishanelere tıkılmadığı, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu, çocukların sadece oyuncaklarıyla oynayıp, iyi bir eğitim aldığı, insanların koltuk derdine ötekileştirilmediği, din ,dil, ırk ayırımı yapmadan insanın sadece insan olduğu için birbirini sevdiği, doğaya ve hayvanlara hak ettiği gibi davranıldığı, ben-ben-ben değil, biz olmayı başarabileceğimiz, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl istiyorum.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2017, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER