'Belediye Yangınlara Seyirci Kaldı

Van Valisi Aydın Nezih Doğan dün kentte gösteriler sırasında çıkarılan yangınlara belediyenin seyirci kaldığını söyledi. Vali Doğan, "İnsanların ticari tesisleri yanarken, belediyelerin o binaların yanışına seyirci kalmaları, söndürmek için gönderilen talepleri karşılıksız bırakmaları düşündürücüdür" dedi.

'Belediye Yangınlara Seyirci Kaldı
Kepenklerin kapalı olduğu Van’da sabah saatlerinde işyerlerine gelen bazı esnaf kırılan camları temizlemeye çalışırken, Vali Aydın Nezih Doğan da Maraş Caddesi üzerinde dün yakılan market ve işyerlerini ziyaret etti. Gösteriler sırasında dün ateşe verilen ve bugün de dumanların yükseldiği bir marketin önünden geçen Vali Doğan açıklamalarda bulundu. Van ve bazı ilçelerinde olayların çıktığını ve bunun ancak vandalizmle izah edebileceğini söyleyen Vali Doğan şöyle konuştu:
 
"Göstericilerin ancak vandalizm olarak izah edilebilecek bir takım kırma- dökme yakma eylemleri oldu. Bunlardan doğrudan günlük hayatını yaşayan dürüst vatandaşlar zarar gördü. Bu sadece Van ile ilgili değil biliyorsunuz Türkiye’nin birçok yerinde bu eylemler yapıldı. Hem kamu binalarına hem vatandaşlarımızın ticarethanelerine hem de insanların ortak yaşadığı kamu tesislerine, belediye tesislerine zarar verdiler. Tabi bu maddi zararların tümü tazmin edilecektir. Devlet bu zararları giderecektir. Vatandaşın yanında olduğunu gösterecektir. Ancak bir bayram günü, herkesin esenlik beklediği bir bayram günü birilerinin sokağa çıkıp ortalığı kırması- dökmesi yakması kabul edilebilir birşey değildir. Bunun barışla demokrasiyle hukukla izah edilebilecek bir tarafı yoktur. Bu olsa olsa insanlık dışı bir tavırdır vandalizmdir."
 
Vali Doğan, çıkan olaylar sırasında yanan işyerlerini belediye ekiplerinin gelip söndürmediğini de belirterek, tepkisini şöyle dile getirdi:
 
"Bir de üzerinde durmamız gereken bir şey var. İnsanların ticari tesisleri yanarken, belediyelerin o binaların yanışına seyirci kalmaları. Söndürmek için gönderilen talepleri karşılıksız bırakmaları, bunun üzerine valiliğin tedbir alması gerçek anlamda düşündürücü bir şeydir. Kamu hizmetine talip olanların şartlar ne olursa olsun o kamu hizmetini üretmeyi başarması lazım. Aksi büyük kaostur. Biz böyle bir kaosu kabul edemeyiz. Bu nedenle ben bir kez daha sağduyuya davet ediyorum. insanlarımızı ki insanlarımız, olaylara hiçbir şekilde karışmış değillerdir. Olayı nefretle ifade etmişlerdir. Gençlerimizi sağduyuya davet ediyorum. Oyuna gelmemelerini istiyorum ve ilgili kuruluşları da bu konuda işin kurallarına uymalarını davet ediyorum."
 
Van’daki olaylar sırasında bir kişinin öldüğünü de belirten Vali Doğan, "Elimizdeki net bilgi vefat eden vatandaşın gösterici ateşi yada güvenlik kuvveti ateşi ile değil de başka türlü vefat ettiği biçiminde. Dolayısıyla ortada bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olmuş olaylar var. Çünkü vatandaş orda yakılmak istenen bir binanın yakılmaması için tepki gösteren bir vatandaş. Bu vatandaşın o kargaşada vefatı söz konusu. Ama vefatına gerekçe olacak hadiseler göstericilerin doğrudan müdahalesi değil yada güvenlik kuvvetlerinin doğrudan müdahalesi değil başka türlü gerekçelerle vefat ettiğini biliyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER